Přejít k hlavnímu obsahu

Barevný tisk za 10 haléřů

redakce 20.06.2018
info ikonka
Zdroj:

("  Rozhovor ") Je to přesně šest let od okamžiku, kdy nám do testovací laboratoře Chipu dorazila první inkoustová tiskárna se systémem velkoobjemových plnicích tanků. Představila ji společnost Epson a nesla označení L100.

V době, kdy výrobci žili hlavně z prodeje spotřebního materiálu a hojně dotovali své tiskárny a multifunkční zařízení s vidinou budoucích zisků z inkoustu, představovalo uvedení podobného zařízení doslova revoluční krok. Pokud by se Epsonu sázka na toto riziko nepovedla, asi by dnes už tiskárny nevyráběl.

V současné době můžeme říct, že koncept prodeje dražších tiskových zařízení a velmi levného inkoustu se dobře ujal a je výhodný jak pro zákazníky, tak pro výrobce. Ostatně, můžete se o tom přesvědčit i v novém červencovém čísle Chipu (vychází 27. 6.), kde zveřejňujeme test tankových multifunkčních zařízení čtyř výrobců. Na otázky ohledně výhodného inkoustového tisku, které budou zajímat všechny uživatele, jsme se zeptali Martina Luckého, prodejního specialisty ve společnosti Epson Europe.

img-3791
Martin Lucký
Pre/Post Sales Specialist v Epson Europe

Chip: Epson přišel s tiskovým systémem velkoobjemových inkoustových tanků jako první, a změnil tak celý segment inkoustového tisku jak z technologického, tak i z obchodního hlediska. Příjmy z prodeje spotřebního materiálu bývaly historicky vyšší než z prodeje tiskáren a Epson začal najednou rozdávat inkoust prakticky zadarmo. Je možné vydělávat jen na hardwaru? Jak často si průměrný majitel takovéto multifunkce kupuje nové inkousty a kupuje si je vůbec?

Martin Lucký (Epson): Na prodeji hardwaru vydělat lze, jinak by Epson tak rychle nerozvíjel produktovou řadu tiskáren s inkoustovými tanky. Jen se musí držet filozofie platné před nástupem levných tiskáren dotovaných pozdějším prodejem drahých inkoustů, tedy vytvořit zisk při prodeji a nespoléhat na následný prodej spotřebního materiálu. To také vysvětluje vyšší pořizovací cenu tankových tiskáren. S následnými prodeji inkoustů Epson příliš nepočítal, a tak nás mile překvapilo, že uživatelé s vyšším objemem tisku používají i po spotřebování dodaných náplní originální inkoust. U domácích uživatelů dodaný inkoust většinou stačí na dobu přibližně 1–2 let. Obvykle poté, co uživatelé zjistí, že tisk prakticky nic nestojí, se vracejí k tisku fotografií a práci s papírovými dokumenty.

Chip: Na první pohled přináší systém velkoobjemových tankových nádržek jen samé výhody, ale má i nějaké nevýhody? Jak dlouho udrží inkoust nalitý do nádržek své vlastnosti? Nekazí se?

Martin Lucký (Epson): Osobně za nevýhodu považuji nutnost samostatně kontrolovat hladiny inkoustu, tiskárny je totiž nehlídají. Protože inkoust vydrží tiskárně na dlouhou dobu, uživatelé na to zapomínají. Naštěstí je technologie Micro Piezo velmi odolná vůči provozu bez inkoustu, a následuje tak jen nutnost nového natažení inkoustu do systému. Životnost inkoustu v tancích se pohybuje přibližně okolo pěti let. Pokud uživatel inkoust za tuto dobu nespotřebuje, udělal nejspíše chybu při výběru zařízení, vyplatilo by se mu pořízení tiskárny s klasickými cartridgemi, také proto je Epson stále vyrábí.

epson-l100
První inkoustovou tiskárnou se systémem velkokapacitních tankových nádržek byl Epson L100. Externí krabička s nádržkami se plnila naležato a s tělem zařízení ji spojovala řada hadiček.

Chip: Jaká je kompatibilita lahvičkových inkoustů? Můžeme použít dnešní inkousty i pro několik let staré modely tiskáren? Případně mohu do tiskárny Epson nalít inkoust od konkurence, zkoušeli jste to.

Martin Lucký (Epson): S nástupem nové generace inkoustových tiskáren řady L se změnil i systém plnění. Právě systém plnění naznačuje uživateli, že se jedná o jiný inkoust, který nelze použít ve starších modelech a opačně. Máme tak řadu CMYK inkoustů pro starší zařízení s jednoduchým doléváním, řadu CMYK inkoustů s bajonetem pro nové modely a řadu CMYKlClM inkoustů pro foto tiskárny. Micro Piezo technologie by pravděpodobně ustála i použití neoriginálního inkoustu, ale z dlouhodobého hlediska to přináší problémy se zasycháním, nesprávnou barevností tisku a možné problémy se zárukou, neboť nemůžeme garantovat správnou funkci s inkoustem třetích stran.

Paradoxně poměrně často se naše inkousty používají v zařízeních jiných značek, což ale také nemůžu doporučit, neboť každá tisková hlava je navržena s ohledem na použitý inkoust.

Chip: Mohou se tiskárny s velkoobjemovými inkoustovými zásobníky rovnat těm cartridgovými v oblasti fototisku?

Martin Lucký (Epson): Ano a ne, je potřeba zvážit použití vytištěné fotografie. Pokud budeme mluvit o běžných barevných fotografiích do alba nebo do rámečku, je kvalita srovnatelná. Tankové šestibarevné tiskárny přinesly, díky nízké ceně tisku srovnatelné s fotolaby, návrat k běžnému domácímu tisku fotografií. Pokud začneme mluvit o černobílé fotce nebo tisku na speciální foto materiály či silné papíry a plátna, mají specializované tiskárny s cartridgemi navrch.

epson-ecotank-its-l4160
Nový design aktuálního modelu Epson L4160 je podstatně kompaktnější. Výrobce k této multifunkci dodává také dvě lahvičky s černým inkoustem (14 000 stran) a sadu CMY inkoustů pro vytištění cca 5 200 barevných stran.

Chip: Jsou CISS tiskárny a multifunkce spolehlivější než klasická inkoustová zařízení s cartridgemi? Jaké jsou nejčastější závady CISS tiskáren a multifunkcí? Vylitý inkoust?

Martin Lucký (Epson): Spolehlivost je srovnatelná, při návrhu, testování a produkci musíme dodržovat stejné standardy. Asi nejčastější závadou u tiskáren používaných k častému tisku je plný absorbér odpadního inkoustu, a to přestože je navržen na životnost zařízení. Tiskové zatížení je totiž v mnoha případech výrazně vyšší než výrobce předpokládá. Servis jej musí vyměnit a resetovat počítadlo zaplnění, bez toho by mohlo dojít k vytečení inkoustu z tiskárny. Tento problém se snažíme vyřešit v nové generaci tankových tiskáren, kde je odpadní absorbér konstruován jako uživatelsky výměnný díl, bez nutnosti servisního zásahu.

K vytečení inkoustu dochází opravdu vzácně, stejně jako k záměně barev při doplňování inkoustu.

Chip: Používáte stejný typ inkoustu pro všechna zařízení s CISS systémem? Liší se nějak v tomto ohledu inkoustové zásobníky, určené pro kancelářské modely (např. WorkForce Pro WF-C5790) od inkoustů pro domácí tiskárny (např. L4160)?

Martin Lucký (Epson): Inkousty pro domácí tiskárny řady L se zásadně liší od inkoustů řady kancelářských tiskáren WorkForce a modelů s cartridgemi, protože požadavky na vlastnosti tisku se dost liší. Kancelářské tiskárny WorkForce se jen zřídka potkají s jiným materiálem, než je běžný papír, uživatelé chtějí archivační odolnost a voděodolnost tisků a tomu je přizpůsoben plně pigmentový inkoust. U tankových tiskáren je zásadním požadavkem cena výtisku a univerzální použití na různé typy materiálů, čemuž nejlépe vyhovuje kombinace barvivových (dye based) barevných inkoustu CMY a pigmentové černé. Liší se také inkousty pro první a druhou generaci tankových tiskáren.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme