Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečné kopírování z Excelu

redakce 18.03.2014

Pokud častěji pracujete s tabulkami v Excelu a soubory předáváte dalším osobám, měli byste si dávat pozor na jejich obsah.

Pokud totiž při vytváření nových sešitů jako základ používáte šablony nebo staré sešity, ty mohou obsahovat makra, o kterých nemusíte vůbec vědět. O problémech se tak dozvíte až tehdy, když se znepokojení příjemci vámi vytvořených tabulek začnou vyptávat, proč se jim při otvírání sešitů zobrazuje varování před makrovirem. Přitom jste při tvorbě souboru sami žádná makra nepoužili.

Pokud tedy chcete nově vytvořený sešit předat dál zaručeně bez maker, musíte skryté řádky kódu odhalit a vymazat. Předtím si ale pro jistotu pořiďte kopii sešitu.

Otevřete tedy dokument a v něm editor VBA tak, že pravým tlačítkem myši kliknete na jednotlivá „ouška“ listů sešitu a zvolíte »Zobrazit kód«. Alternativně můžete otevřít »Nástroje | Makro | Editor jazyka Visual Basic«. V okně »Projekt« pak uvidíte stromovou strukturu. Postupně otevírejte všechny v ní obsažené prvky a hledejte podsložky s názvem »Microsoft Excel Objects«. V objektech v nich obsažených, například »This Workbook« nebo »List1 (List1)«, se mohou skrývat makra. Na každou z položek klikněte a v levé části okna »[cesta k objektu] (Code)« vymažte zobrazené programové řádky nežádoucího kódu.

Kromě tohoto místa mohou být makra obsažena také v objektech v podsložce »Formuláře«. Poněvadž u formulářů nemá smysl vymazat jenom makra, raději hned odstraňte celé formuláře. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na příslušný název, v místní nabídce zvolte příkaz »Odstranit [název]« a klikněte na »Ne«, neboť data exportovat nechcete.

Upozornění: Může se stát, že sešit obsahuje ještě pozůstatky z verzí před Excelem 97 v podobě sešitů s dialogy připomínajícími formuláře nebo makra z Excelu 4. Ty můžete úplně odstranit tak, že pravým tlačítkem myši kliknete na příslušné ouško, zvolíte »Odstranit« a toto rozhodnutí potvrdíte.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud