Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezpečné online hlasování Polys

redakce 15.11.2017

V průběhu konference Cyber Security Weekend představila společnost Kaspersky Lab novinku ze svého byznysového inkubátoru: přizpůsobitelnou online hlasovací platformu pro nekomerční využití firmami, organizacemi a různými sdruženími.

Ta stojí na technologii blockchain a její zabezpečení zajišťují transparentní kryptografické algoritmy. Platforma je navržena s ohledem na požadavky moderního stylu života. Společnosti, univerzity nebo různé spolky často od svých členů požadují vyjádření či rozhodnutí formou hlasování. Voliči se ale v danou chvíli mohou nacházet na různých místech zeměkoule, nebo se jednoduše rozhodnou na hlasování nepřijít. Alternativa v podobě online hlasování nicméně s sebou přináší také velká rizika – rozsáhlé hlasování po internetu dává kyberzločincům spoustu příležitostí, jak do výsledků zasáhnout a zmanipulovat je. Na konferenci Cyber Security Weekend se tomuto tématu bezpečného online hlasování věnoval zvláštní panel, ve kterém diskutovali odborníci ze společností Kaspersky Lab, Agriledger a Richtopia.

V rámci panelu představila společnost Kaspersky Lab svůj experimentální projekt nazvaný Polys: nové komerční řešení navržené týmem vývojářů v rámci byznys inkubátoru. Jeho cílem je nabídnout komukoliv možnost bezpečného, anonymního a velkoobjemového online hlasování, do jehož výsledků nemohou zasáhnout ani účastníci, ani organizátoři.

„V našem byznysovém inkubátoru podporujeme jak své vlastní, tak i externí týmy, které vyvíjejí nové technologie implementovatelné v rámci různých oborů. Důraz přitom klademe na bezpečnost a zabezpečení. Jednou oblastí, na kterou se zaměřujeme, je i hlasování. Když jsme se zamýšleli nad tím, jak do něj zapojit blockchain, přišli jsme na to, že by v kombinaci s technologií kybernetického zabezpečení mohl vyřešit hlavní problémy spojené s utajením, transparentností a bezpečností. Podařilo se nám tak vyvinout vhodné prostředí pro bezpečné hlasování po internetu,“ říká Vartan Minasyan, vedoucí investic a inovací ve společnosti Kaspersky Lab.

Platforma Polys je založena na smart kontraktech Ethereum (nebo jinak Blockchain 2.0), které umožňují decentralizovaně provádět ověření tajného hlasování a evidenci hlasujících. Mezi nejpodstatnější bezpečnostní výhody blockchainového hlasování patří:

•             Vzhledem k decentralizované povaze blockchainu může být správné provádění hlasování ověřeno síťovými účastníky. Veškerá data o hlasování se neukládají na serverech, ale v podobě informačních bloků v počítačích jednotlivých síťových účastníků. Aby bylo možné tato data smazat, musel by se hacker nabourat do všech počítačů a získat přístup k jednotlivých sadám dat.

•             Blockchain umožňuje voličovi zkontrolovat, zda došlo ke správné registraci jeho hlasu. Každá neoprávněná manipulace se navíc automaticky projeví.

•             Transparentnost blockchainu ulehčuje monitorování hlasů a kompletní audit hlasování provedený nezávislou stranou.

•             Nevyžaduje navíc žádné další zdroje ani fyzickou přítomnost personálu.

Unikátnost řešení Polys spočívá také v tom, že eliminuje omezení, která se vyskytují u jiných blockchainových řešení.

•             V rámci volebního systému Polys je blockchain šifrován a zálohován pomocí matematických algoritmů. Ty zaručují anonymitu a nedostupnost průběžných výsledků. Zároveň lze provádět výpočty se šifrovanými daty, což je něco, co nelze dělat v jiných blockchainových systémech kvůli jejich decentralizovanosti a otevřenosti.

•             Zdrojový kód Polys je veřejně dostupný. Tím je umožněno každému blockchinovému nadšenci, penetračnímu testerovi nebo podporovatelovi myšlenky elektronického hlasování testovat, prověřovat a zkoumat tuto technologii na GitHub.

Pro zájemce, kteří by si chtěli vyzkoušet tuto službu, je všem dostupné freemium s velmi jednoduchým nastavením. Polys také nabízí variantu, kterou je možné uzpůsobit pro potřeby hlasování, kterého se zúčastní tisíce voličů. Může tak vyjít vstříc specifickým požadavkům týkajících se podmínek autorizace, designu uživatelského prostředí a integrace s dalšími službami.

Pro případné zájemce o (možná už blízkou budoucnost) je připraveno o tomto řešení a jeho technologii na stránce Polys.me.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme