Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečné placení mobilním zařízením

Pavel Trousil 17.10.2019

Od letošního roku je možné platit pomocí služeb Apple Pay i Google Pay také v České republice. Analýza platebních procesů ukazuje, jak obtížné je tyto systémy prolomit.

Češi jsou poměrně konzervativní, ale bezkontaktní platby a nově i mobilní platby jsou u nás populární. Ukazují to nedávné studie a zveřejněné statistiky. Platby mobilním telefonem, tedy přesněji platební kartou nahranou ve speciální mobilní aplikaci, nejprve zkoušela tuzemská ČSOB se svou aplikací NaNákupy  a také Komerční banka s aplikací MojeMobilní karta. Později se přidala Česká spořitelna s aplikací Saifu, která se musela přejmenovat na Poketku. K většímu rozšíření tohoto způsobu placení ale došlo až s nástupem technologií Apple Pay a Google Pay.

Abyste mohli využívat platebních služeb Google Pay a Apple Pay, musíte překonat několik překážek. Především musíte být zákazníkem té správné banky, která službu podporuje, a také musíte mít u této banky platební kartu. Přehled bank, které jednotlivé služby podporují, najdete v Chipu 11/2019 stejně jako popis toho, jak platba probíhá.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud