Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečné surfování vždy a všude

redakce 17.06.2022

Pokud chcete surfovat po internetu s maximální mírou anonymity, a především také bezpečně používat různé veřejné Wi-Fi sítě, neobejdete se bez VPN

Chip 07/22:  Sotva existuje jiná internetová služba, která by se v současnosti těšila takovému rozmachu jako VPN. Pomocí této služby zřizují specializovaní poskytovatelé virtuální privátní sítě, které vám nejen umožní pohybovat se po internetu, aniž by byla odhalena vaše identita, ale také vám poskytnou speciální ochranu. Připojení přes VPN jsou šifrovaná, takže vás nikdo nemůže špehovat, ani když jste v autobuse, vlaku nebo v internetové kavárně.

Dalším důležitým aspektem služby VPN je, že ji lze použít k obcházení blokování internetových služeb v různých zemích, a tím i cenzury ze strany úřadů. Tedy pokud tam nejsou i samotné VPN služby zakázány nebo omezeny pouze na státem schválené poskytovatele VPN – jako například v Číně. V České republice není cenzura internetu problémem, ale blokování internetových služeb v jiných zemích už ano. Obvykle kvůli licenčním omezením nelze některé zahraniční internetové služby v Česku používat. Například řada streamovacích služeb je blokována pro uživatele ze zemí, kde nemá provozovatel služby práva k šíření obsahu. A naopak, některé české internetové služby nemusí být přístupné ze zahraničí. Toho si můžete všimnout, až když k nim budete chtít přistupovat na dovolené v zemích mimo Evropskou unii.

Jak služby VPN fungují a proč je používat se dočtete v červencovém Chipu, který vychází 22. června.

Obsah: Všechna témata Chipu 07/2022


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme