Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečné zálohování dat

redakce 19.03.2021

V našich smartphonech a počítačích se nachází opravdové datové bohatství – ať už jde o naše fotky, videa, dokumenty, nebo třeba hesla

Chip 04/2021:  Zálohování je podobně oblíbená činnost jako vyplňování daňových přiznání nebo návštěva zubaře. Mnoho lidí tyto záležitosti odkládá, jak jen to jde. Podle aktuálních údajů přibližně 20 % uživatelů počítačů ještě nikdy svoje data nezálohovalo – a toto číslo je ještě vyšší, pokud jde o mobilní telefony. Podle společnosti Bitkom sice 55 % respondentů uvedlo, že pravidelně vytváří zálohy dat ze svých smartphonů, ale to naopak znamená, že téměř každý druhý člověk data ze svého mobilu stále pravidelně nezálohuje. Jak nebezpečné to je, si asi umíme dobře představit. Potvrzují to i tři příklady čtenářských dotazů, které dorazily do naší redakční e-mailové schránky jen od začátku roku 2021. Jeden čtenář nám napsal, že po restartu počítače se systémem Windows se mu nepodařilo otevřít složku „Obrázky“, ve které měl uloženy všechny své fotky. Diagnóza byla zdrcující: poškození pevného disku, z něhož se nepodařilo získat potřebná data. Naše další čtenářka měla fotografie za poslední čtyři roky jen ve svém iPhonu, jemuž docházelo místo v paměti. Aplikace Fotky najednou zobrazila 0 uložených fotografií a nezdařil se žádný z pokusů o obnovení dat. A nechybí ani čtenářský příběh napsaný studentem medicíny, který finišoval se svojí diplomovou prací. Pevný disk jeho počítače se všemi daty byl následkem virového útoku kompletně zašifrován. Vyděrači požadovali od studenta výkupné zaplacené v bitcoinech.

V dubnovém Chipu, který bude v prodeji od 24. března, vám představíme různé strategie zálohování dat a podíváme se i na zlaté pravidlo 3-2-1, které představuje velmi dobrý základ proti ztrátám dat.

Obsah: Všechna témata Chipu 04/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme