Zařízení s iOS jsou ve srovnání s Androidem mnohem více vystavena phishingovým útokům
Pokud je řeč o bezpečnosti, zařízení Apple jsou v drtivé většině považována za mnohem bezpečnější, než kupříkladu jeho konkurence v oblasti mobilních telefonů, Android. Studie bostonské společnosti Lookout, která ze specializuje na cloudovou bezpečnost, ovšem nyní přinesla zajímavé výsledky. Týkají se počtu hrozeb, které jsou zaměřené na jednotlivé platformy. V tomto ohledu jsou daleko častěji v hledáčku kyberzločinců iPhony.
Podle zveřejněných výsledků studie jsou iPhony vystaveny vyššímu riziku phishingových útoků a hrozeb z prostředí internetu, než zařízení se systémem Android. Studie analyzovala údaje ze třetího čtvrtletí 2024 a odhalila několik alarmujících trendů.
Mohlo by vás zajímat
Apple versus Android: co test bezpečnosti ukázal
Výzkumníci ze společnosti Lookouts Threat Lab zjistili, že ve srovnání s předchozím čtvrtletím, než bylo aktuálně sledované, došlo ve firemním prostředí k 17% nárůstu pokusů o manipulaci prostřednictvím phishingu a krádeže přístupových údajů.
Kromě toho bylo identifikováno o 32 % více škodlivých aplikací. Nejvíce zarážejícím zjištěním byla skutečnost, že phishing a webové hrozby v daleko vyšší míře cílily na zařízení se systémem iOS.
V prvních třech kvartálech roku 2024 bylo v průměru 19 % iPhonů, používaných ve firemním prostředí, vystaveno alespoň jednomu phishingovému útoku. To je bezmála dvojnásobek oproti zařízením s Androidem, kde tento údaj činil 10,9 %.
Neustále se vyvíjející hrozby, které míří na mobilní platformy, jsou stále větším problémem. Kybernetičtí zločinci se na ně zaměřují stále častěji, a to již v počátečních fázích svých útoků.
Studie firmy Lookout proto zdůrazňuje potřebu zvýšené ostražitosti a důkladných bezpečnostních opatření, a to především v oblasti ochrany osobních údajů na mobilních platformách.
Další zjištění studie Lookoutu jsou neméně zajímavá
Skupina bezpečnostních expertů z Lookout Threat Lab nedávno také objevila dvě kritické rodiny mobilního spywaru, které patrně pocházejí od skupin působících v Číně a Rusku. Je to jen další potvrzení známého faktu, že aktéři hrozeb, cílících na mobilních zařízeních, mají nejen propracovaný systém, ale ve svých aktivitách jsou také velmi vytrvalí.
Lookout ve svých studiích pracuje s rozsáhlým souborem dat, který analyzuje pomocí technologie umělé inteligence. Obsahuje informace z více než 220 milionů zařízení, 360 milionů aplikací a miliard vzorků z webového obsahu. To společnosti velmi pomáhá identifikovat globální trendy.
Zdroj: Gizmochina