Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezplatný nástroj ukazuje Microsoftu, jak se to dělá: Průzkumník Windows už nebudete chtít

Jiří Palyza 23.04.2023

V systému Windows 11 Microsoft přepracoval Průzkumník souborů. Je štíhlejší a má jiný design. Stačí to ale? Při pohledu na bezplatnou alternativu, která boduje designem a praktickými funkcemi je jasné, že nikoliv.

Kapitoly článku

Pokud se jedná o Průzkumník souborů, názory uživatelů se rozcházejí. Někteří by rádi více výkonných funkcí, jiní by upřednostnili modernější design nebo rychlejší proces kopírování. Dá se ale nabídnout všechno najednou?

Aplikace Files, dříve Files UWP, je bezplatná alternativa Průzkumníka. Dá se stáhnout ze stránek komunity, je ale také k dispozici na Microsoft Store (zde ovšem placeně). Kombinuje líbivý design s užitečnými detailními funkcemi. Microsoft by si z ní mohl vzít příklad nebo odkoupit kód od vývojáře a integrovat jej do Windows 10 a Windows 11.

Stáhněte si

files-logo

Files (dříve Files UWP) aplikace pro Windows 2.4.66

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace ukazuje, jak by mohl vypadat Průzkumník souborů pod Windows. Bezplatný nástroj byl redukován z pohledu funkčnosti, ale i tak je dobrou inspirací.

files.community

Design je třída

files1

Files je provedený se slušivou grafikou, padnoucí ke stylu Windows 11. | Zdroj: Microsoft Store/Files

Pokud aplikace pro Windows soutěží s klasickými programy, obvykle jsou jisté dvě věci: programy mají zpravidla více funkcí, aplikace jsou mnohem hezčí. To je i případ Files, protože software je graficky opravdu zdařilý, nabízí světlý i tmavý režim, minimalistické ikony a přehlednou strukturu. Vlevo na liště je vidět pouze hlavní adresář, koš a disky. Také se tam může objevit OneDrive a další cloudová úložiště.

V dřívějších verzích Files se barvy většinou nepoužívaly, ale to se změnilo. Ikony a další designové prvky, například zaoblené rohy, jsou ve stylu systému Windows 11. Je to ucelené, dobře to zapadá do grafiky jedenáctek a neodvádí to pozornost od obsahu.

Dobře promyšlené funkce

files2

Files je vybaven promyšlenými funkcemi a uspořádává složky také na kartách. | Zdroj: Microsoft Store/Files

Vývojář říká, že ve Files vidí Průzkumníka tak, jak si představuje, že by měl vypadat. Je zajímavé, co vše se dá v malém měřítku udělat, protože jsou implementovány všechny základní funkce.

Integrovány jsou všechny jednotky, je k dispozici propojení s OneDrive nebo zobrazení historie naposledy použitých souborů. K dispozici jsou také karty, takže můžete pracovat se spoustou složek, aniž byste si zaplnili plochu několika okny Průzkumníka. Praktické výsuvné menu poskytuje dobrý přehled.

Uživatelé mohou procházet strukturou souborů pomocí jednoduchých tlačítek, aktuální cesty lze snadno kopírovat nebo připnout pro rychlejší přístup. Kdo chce, může si vybraný adresář jednoduše otevřít i pomocí příkazové řádky.

Novinkou je zobrazení sloupců a přepracované kontextové nabídky. Spojují nejdůležitější funkce pěkným a přehledným způsobem. Funkce, které dříve nefungovaly optimálně, byly doladěny. Například vyhledávání dříve trvalo o něco déle, nyní poskytuje výsledky rychleji.

Při otevírání velkých složek se občas nezobrazuje ukazatel průběhu. Co ale zůstává nedořešeno: při zaškrtávání některých tlačítek se akce neprovede a musíte to opakovat.

Praktická rozšíření

Je Files pouze designová záležitost nebo mohou mít z alternativy Průzkumníka Windows prospěch i náročnější uživatelé? Podle našeho názoru i pro tuto skupinu rozhodně stojí za pozornost.

Prostředí Files například můžete nastavit tak, aby se nové složky otevíraly vždy na nové kartě. Zobrazování a skrývání přípon názvů souborů a systémových souborů lze snadno ovládat pomocí posuvníku.

Obsah lze také explicitně kopírovat, přesouvat nebo přejmenovávat s právy správce; můžete také upravovat oprávnění k souborům. Pokud chcete z archivů ZIP vytáhnout pouze jednotlivé soubory, nemusíte je celé rozbalovat. Files nyní podporují také servery FTP.

Pro Microsoft skvělá inspirace

One-man-show v případě aplikace Files ukazuje vývojářům v Redmondu, jak naprogramovat aplikaci Průzkumníka souborů: pěkný design, začlenění nejdůležitějších funkcí a přehledné zachování celku. Vývojář zapracoval také na výkonu. Pokud nejste spokojeni se standardním Průzkumníkem, měli byste Files rozhodně vyzkoušet. Nebudete litovat.

Zdroj: files.communityMicrosoft Store


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme