Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bluetooth má nový standard: bezdrátové propojování sluchátek, mobilů a další techniky je opět lepší

Jiří Palyza 18.03.2024
Zdroj: Davide Boscolo/Unsplash

Metodu propojování široké škály zařízení v blízké vzdálenosti využíváme velmi často. Sluchátka, herní ovladače, myši, klávesnice či externí reproduktory je dnes už vcelku běžné používat bezdrátově. Nejnovější verze Bluetooth 5.4 , která přijde už brzy, přidává další funkce a vylepšení. Na co se můžeme těšit?

Kapitoly článku

Už žádná změť kabelů! V dnešním digitálním světě se stále více zaměřujeme na bezdrátové propojování různých zařízení. Bluetooth je jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších standardů, který to zprostředkuje.

Jak Bluetooth funguje
 

Smartphone na palubní desce vozidla
Metodu bezdrátového propojení na krátkou vzdálenost používají i mnozí řidiči k propojení svého smartphonu s infotainmentem vozidla.
Zdroj: Unsplash

Bezdrátové radiové propojení Bluetooth pracuje ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz a využívá technologii FHSS (Frequency-Hopping Spread Spectrum). Ta umožňuje rychle přepínat mezi frekvencemi, aby se minimalizovalo rušení od jiných bezdrátových zařízení, pracujících ve stejném frekvenčním pásmu. Ve srovnání s Wi-Fi se Bluetooth používá spíše pro jednoduchá spojení mezi dvěma zařízeními na krátkou vzdálenost.

Vývoj technologie Bluetooth začal v roce 1999 vydáním verze Bluetooth 1.0. V průběhu se vylepšovaly slabiny a zaváděly inovace. Bluetooth 5.0 přinesl významná vylepšení, jako je větší dosah, vyšší rychlost přenosu dat a lepší kompatibilita zařízení.

Bluetooth 5.4: komunikace s více koncovými zařízeními

Regál se zbožím v maloobchodu
Z vlastností nového standardu Bluetooth mohou těžit mimo jiné i provozovatelé maloobchodů. Možnost komunikace s více koncovými body jim přinese výhodu například při potřebě měnit elektronické etikety zboží.
Zdroj: Eduardo Soares/Unsplash

V těchto dnech se blíží uvolnění standardu Bluetooth 5.4. Nejnovější verze slibuje zlepšení výkonu, účinnosti a rozšíření možností. Mimo jiné přináší inovativní funkci nazvanou "Periodic Advertising with Responses" (PAwR).

To umožňuje obousměrnou komunikaci přístupového bodu Bluetooth s více koncovými uzly, což předchozí verze standardu neumožňovaly. To otevírá nové možnosti bezdrátové komunikace například v oblasti zařízení pro prodejny a maloobchody.

Řešení obsluhující více koncových bodů

Jedním z příkladů použití PAwR je profil "Electronic Shelf Label" (ESL). Bluetooth 5.4 umožňuje maloobchodním prodejnám na dálku sledovat a měnit elektronické štítky na různých výrobcích.

 

Mohlo by vás zajímat

Bluetooth 5.4 navíc nabízí standardizovanou možnost šifrovaného přenosu dat pro zabezpečení datového přenosu mezi propojenými zařízeními.

Oblast zařízení ze skupiny internetu věcí také získá

Bluetooth 5.4 přináší nejen obecná vylepšení, jako je větší dosah a lepší energetická účinnost, ale také inovativní funkce, zejména pro oblast internetu věcí (IoT).

Zavedení technologie PAwR otevírá nové možnosti bezdrátové komunikace především pro maloobchodní prodejce a šifrovaný přenos dat zvyšuje bezpečnost a integritu spojení. Tyto kroky naznačují slibnou budoucnost bezdrátových technologií.

Zdroj: Phone Arena

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud