Pokud se s vaším zaměstnáním pojí časté telefonování a vyřizování záležitostí v rámci hlasových hovorů, nejspíš nemáte takový strach bavit se s neznámými osobami. Mnoho lidí ale kvůli vzrůstající frekvenci sociálních fóbií nechce zvedat neznámá čísla. Na jednu stranu je tento strach pochopitelný, velké procento neznámých čísel totiž patří telemarketingovým firmám, anebo rovnou nelegálním podvodníkům, kteří se z vás snaží vylákat vaše osobní údaje nebo informace k platební kartě.
Kdo mi volal?
Existuje přitom celá řada legitimním služeb, které vám pomohou zjistit, jaké číslo se vám snaží dovolat a proč byste případně měli být na pozoru. Za zmínku stojí především tyto internetové služby:
Osvědčenou metodou může být i zcela jednoduše zadat plné znění telefonního čísla do vyhledávače Seznam nebo Google. Výsledkem vyhledávání totiž většinou bývají zmíněné webové stránky, které zobrazí profil čísla a jeho případné recenze uživatelů. Jednoduše se tak dozvíte, jestli jde o klasické mobilní číslo, nebo číslo se zápisem v registru telemarketingu a podobně.
Enumerované webové stránky zaměřující se na databázi čísel nabízí i vlastní aplikace pro Android a iOS, jako například KdoMiVolal, Zvednout to? či zajímavá aplikace Nevolejte.cz od českého Sdružení ochrany před obtěžováním po telefonu.
Skryté číslo
Co ale dělat, když vám volá skryté číslo? Většině lidí totiž v takovou chvíli vyvstane v hlavně červený vykřičník “něco se děje”. Z neznámých skrytých čísel volají většinou státní instituce, jako je Policie České republiky, případně Finanční správa. Ale pozor, pakliže vám volá někdo z těchto úřadů a vy hovor ve strachu ze skrytého čísla nepřijmete, zavolá později z normálního čísla. Je to běžná praxe.
Jestliže vám ale volá skryté číslo opakovaně, měli byste se rozhodně mít na pozoru. Ideálním řešením je zavolat na linku vašeho operátorova a optat se na číslo, které vás opakovaně obtěžuje. Asistent na lince pak může číslo vystopovat, případně jej pro vás zablokovat.
Zdroj: muzutozvednout.cz, volajici.cz, nevolejte.cz