Přejít k hlavnímu obsahu

Brouzdání po internetu šifrovaně

Pavel Trousil 16.11.2018

Virtuální privátní sítě umožňují surfovat anonymně, šifrovaně a obcházet blokování obsahu. Chip otestoval čtrnáct VPN služeb.

Z názvu Virtual Private Network (VPN) by se mohlo zdát, že jde o velice složitou síťovou technologii, která je možná vhodná pro firmy, ale domácí uživatel se s ní nechce potýkat. Jako uživatel VPN ale nepotřebujete hluboké znalosti o počítačových sítích, ale znalost základů samozřejmě není na škodu, protože pak je vám jasnější, jak VPN funguje, k čemu je vůbec dobrá, a pro co se naopak nehodí.

Pokud v počítači, smartphonu nebo tabletu využijete VPN software, veškerá vaše datová komunikace bude probíhat šifrovaně a bude přesměrována přes server, který vám při otevření webové stránky přiřadí IP adresu. To má dva efekty: za prvé můžete bezpečně surfovat i po připojení k veřejné Wi-Fi síti například v hotelu nebo kavárně a za druhé můžete virtuálně změnit svou polohu do Švýcarska nebo USA, pokud to dané servery kontrolují a vyžadují. Pak můžete například sledovat seriál na Netflixu a obejít tak geolokační omezení. Chip proto otestoval čtrnáct VPN služeb, které se snadno používají, a to jak na systémech Windows, tak na Androidu nebo iOS. Výsledky testu najdete v prosincovém vydání.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme