Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bude následovat osud Huawei? Další výrobce může být brzy bez Androidu

Jiří Palyza 25.10.2021

Před několika lety USA uvalily na společnost Huawei obchodní omezení. Nyní by tento osud mohl potkat dalšího výrobce chytrých telefonů. Očekává se, že na černé listině skončí i dceřiná společnost Honor.

Skupina amerických politiků chce, aby současná administrativa rozšířila omezení vůči společnosti Huawei i na Honor. Informuje o tom agentura Reuters ve svém příspěvku "Rubio calls on Biden administration to blacklist Huawei spin-off Honor". Čínskou společnost Huawei zařadil tehdejší prezident Donald Trump v roce 2019 na černou listinu s odůvodněním, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Tím byl společnosti Huawei odepřen přístup k americkým technologiím, včetně pokročilých čipů 5G, softwaru a aplikací od společnosti Google.

V listopadu loňského roku společnost Huawei prodala značku Honor, aby dceřinou firmu zbavila omezení, která na ni uvalily Spojené státy. Honor byl zaměřen na mladé, cenově náročné zákazníky, a do té doby byl v Evropě poměrně oblíbený.

Zdá se, že Huawei se rozhodla správně. Společnosti, které přerušily své vztahy s firmou Huawei, a tedy i s její dceřinou společností Honor, nyní vztahy s Honorem obnovily. Patří mezi ně výrobci jako Qualcomm, Google, Microsoft, AMD, Intel, MediaTek, Samsung a Sony.

Honor: čeká oblíbenou značku stejný osud s Androidem, jako mateřskou Huawei?

honornoandroid

Klíčové bezpečnostní agentury byly v otázce hrozby Honoru vůči USA doposud nejednotné. Rozhodnutí bude na prezidentovi. | Zdroj: farukgarib/Pixabay

Honor tvrdí, že ztracený podíl na trhu rychle získává zpět . Většinovým vlastníkem společnosti je nyní konsorcium podporované čínskou vládou. George Zhao, který byl prezidentem společnosti Huawei, je nyní generálním ředitelem Honoru a do společnosti údajně nastoupili i další inženýři a vedoucí pracovníci z mateřské firmy.

Republikánští senátoři se ale domnívají, že Honor rovněž představuje hrozbu pro národní bezpečnost, a vyzvali Bidenovu administrativu, aby společnost zařadila na černou listinu.

Senátor z Floridy, Marco Rubio, ve čtvrtek napsal dopis, v němž označil Honor za odnož čínské vlády, která má nyní neomezený přístup k životně důležitým technologiím USA.

Tento problém se řeší už delší dobu. V srpnu skupina republikánských kongresmanů, vedená Michaelem McCaulem, vyzvala ministerstvo obchodu, aby společnost Honor zařadilo na černou listinu. Tvrdili, že ji společnost Huawei prodala, aby získala přístup k čipům a softwaru, které nemůže koupit legálně.

Může být Honor hodnocen jako hrozba?

V září byly klíčové bezpečnostní agentury v názoru na tuto otázku rozděleny. Pentagon a ministerstvo energetiky jsou zjevně pro zařazení Honoru na černou listinu, ale ministerstvo obchodu a ministerstvo zahraničí nikoli. Podle zpráv je záležitost v současné době v rukou politických zástupců čtyř agentur, a pokud dojde k patové situaci, bude postoupena kabinetu. Pokud by i zde došlo k patové situaci, rozhodl by prezident Biden.

Dopad rozhodnutí by se týkal i amerických společností. Než byla společnost Huawei zařazena na seznam subjektů, patřila k předním světovým značkám chytrých telefonů a mnoho jejích dodavatelů sídlilo v USA. Mnoho z nich kvůli zákazu přišlo o tržby a vyzvalo Trumpovu administrativu, aby pravidla zmírnila.

USA považují za bezpečnostní hrozbu především síťové vybavení společnosti Huawei, nikoli její chytré telefony. Podle této logiky se však Honor nezdá být skutečnou hrozbou.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme