Přejít k hlavnímu obsahu

Čárové kódy do pár let zmizí z obchodů. Nahradí je velmi oblíbená technologie

Jakub Fišer 03.01.2025
info ikonka
Zdroj: PDPhotos / Pixabay

Vypadá to, že do pár let odzvoní klasickým čárovým kódům na zboží v supermarketech. Nové řešení v podobě čtvercových QR kódů má přinést vyšší spolehlivost při načítání kódů i při mírné deformaci a tedy i jednodušší používání. Některé nadnárodní obchodní řetězce již QR kódy místo čárových používají.

Kapitoly článku

EANy nahradí chytrý QR kód

Mezinárodní organizace GS1, která spravuje globální standardy čárových kódů (tzv. EAN), plánuje, že do konce roku 2027 budou QR kódy kompatibilní se systémy všech maloobchodníků po celém světě.

„Stanovili jsme si ambici, že do konce roku 2027 budou všichni maloobchodníci na světě schopni číst čárové kódy nové generace. Myslíme si, že je to splnitelné […] Představuje to určité investice ze strany maloobchodníků do přizpůsobení jejich systémů v místech prodeje, ale jsme na dobré cestě,“ uvedl prezident GS1 Renaud de Barbuat pro britský deník The Guardian.

Pro zajímavost, klasické čárové kódy se používají od konce 60. let minulého století, ve formě dnes známých EAN kódů se pak používají od roku 1976. To znamená, že za víc jak 50 let nenašel nikdo lepší a spolehlivější řešení.

QR kód skenovaný na mobil
info ikonka
Zdroj: Freepik

Výhody a nevýhody QR kódů?

Ve světě už jsou QR kódy pro skenování zboží v obchodech testovány. Jako první se progresivní technologii pověnoval britský řetězec Tesco. Testy ukázaly, že zapracování dat expirace do QR kódů může snížit plýtvání potravinami až o 40 %.

Přesto se čárové kódy zatím zcela nevytratí. U produktů, které nepotřebují další informace, například u svíček, se budou nejspíš používat i nadále, než plně vymizí kolem roku 2027.

Obrovskou výhodu mají QR kódy oproti EAN v tom, že i při mírné deformaci je lze v pohodě naskenovat. Informace totiž zobrazují na více místech v rámci kódu, což usnadňuje jejich čtení. Každý to známe, když se nám nedaří na samoobslužné pokladně načíst čárový kód ze zmuchlaného sáčku.

Mohlo by vás zajímat

Nevýhodou čtvercových kódů však je vyšší náročnost na cloudové výpočetní zdroje, což může mít negativní dopad na životní prostředí a mírně to zvyšuje investici obchodníků, jak uvedl prezident GS1.

Přesto téměř polovina britských maloobchodníků již přizpůsobila své pokladní systémy pro podporu této nové technologie. QR kódy tak postupně získávají místo vedle tradičních čárových kódů. Logickým cílem je kompletní nahrazení staré technologie novou.

Zdroj: The Guardian, Chip.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme