Plameny se mohou objevit hned. Příčiny jejich vzniku ale nemusejí být vždy na první pohled jasné. I když jsou lidé obecně se svíčkami nebo otevřeným ohněm velmi opatrní, jiná rizika požáru nemusejí být na první pohled zřejmá. Požár může způsobit například vadná baterie chytrého telefonu, elektrokola nebo notebooku.
Mnohem nebezpečnější a většinou podceňované jsou vícenásobné zásuvky a zásuvkové lišty. Většina zásuvek bývá dimenzována na 3000 až 3500 wattů. Pokud je tato hodnota překročena, může dojít k jejich proudovému přetížení a požáru. Spotřebiče, které mají velký výkon a vytvářejí velké proudové zatížení, by proto neměly být zapojovány do společné zásuvkové lišty. Platí to například pro pračky, domácí grily, ohřívače s ventilátory, žehličky nebo myčky na nádobí. Pozor byste si ale měli dávat i na ostatní spotřebiče. Například vysoušeč vlasů může mít výkon 1000 wattů.
Také je důležité zásuvkové lišty, ale i zásuvky udržovat v čistotě a pravidelně zbavovat prachu. Důvodem je, že nahromaděný prach se může snadno vznítit i při malém jiskření, což může vést k následnému požáru.
Za každou cenu byste se také měli vyhnout sériovému zapojení zásuvkových lišt, například ve snaze prodloužit jejich dosah. Nebezpečné může být i ukrývání zásuvkových lišt do krabic nebo za nábytek. Pozor také na používání lišt ve vlhkých prostorách, například koupelnách.
Je dobré být připraven. Hasicí přístroj v domácnosti má své opodstatnění. | Zdroj: GulArt/Pixabay
I přes veškerou opatrnost se plameny mohou objevit například od jiskřících uvolněných vodičů u zásuvek. To bývá problém ve starších panelových zástavbách, kde se ještě používaly hliníkové vodiče, které se časem lámou nebo povolují pod šroubovými spoji. Je proto dobrou prevencí mít v domácnosti hasicí přístroj. I když ne každý typ se hodí na různé zdroje požáru. Některé hasicí přístroje podporují několik tříd požáru najednou. Záleží také na tom, zda je náplní pěna, voda, nebo prášek.
Obecným pravidlem je, že práškové hasicí přístroje nejsou příliš vhodné v domě nebo bytě, protože prášková směs se usazuje i v těch nejmenších koutech a špatně se odstraňuje. Práškové přístroje jsou proto vhodnější do garáže nebo sklepa. Pro interiéry domácností se více hodí přístroj s pěnou.
Pěnovými přístroji lze hasit materiály, které při hoření tvoří žhavé uhlíky. Patří k nim dřevo, papír, sláma, textil, uhlí nebo automobilové pneumatiky.
Práškové přístroje se více hodí na hořlavé kapaliny, například benzín, různé oleje, laky, dehet, alkohol, ředidla nebo líh.