Převzetí Twitteru za 44 miliard USD je prozatím nejdražším nákupem v oblasti sociálních médií. Přestože jmění Elona Muska je nemalé, vzal si na realizaci nákupu půjčku. Podnikatel údajně čerpá úvěr ve výši 13 miliard USD od několika bank, mezi kterými jsou Morgan Stanley a Bank of America.
Tato půjčka byla poskytnuta bez nutnosti ručení Elona Muska jako soukromé osoby. Peníze bude muset vrátit Twitter. Jen na úrocích z dluhu čekají informační platformu splátky ve výši 1,5 miliardy USD ročně.
Podle informací serveru Financial Times právě v tyto dny přichází termín prvních splátek. A pravděpodobně se to neobejde bez dalších nákladů.
Po koupi Twitteru: bude muset platforma nakonec ohlásit insolvenci?
Za finanční úvěr související s převzetím Twitteru jsou nyní splatné vysoké částky úroku. | Zdroj: Ravi Sharma/Unsplash
Ani před převzetím informační sítě to nebylo s jejími financemi úplně v pořádku. Po většinu let byla sociální platforma ztrátová. Jen v roce 2021 společnost vykázala čistou ztrátu 221 milionů USD. Ačkoliv Musk po převzetí společnosti ořezal náklady propuštěním části zaměstnanců, toto opatření zdaleka nestačí k tomu, aby se Twitter přehoupl do černých čísel.
Pokud by Twitter nebyl schopen dostát svým finančním závazkům a splácet úroky, vedení by podle Financial Times vyhlásilo bankrot. Podle finančních expertů to ale není pravděpodobné, protože Musk by nad službou ztratil kontrolu.
Spekuluje se také o variantě, že Musk dluh Twitteru levně odkoupí a později jej transformuje na akcie sociální sítě. To by ale vyžadovalo, aby opět sáhl hluboko do své peněženky. Banky by také musely být ochotny Muskovi dluh levně prodat.
Twitter také údajně jedná o výměně části vysoce úročeného dluhu. Podle informací dvou zasvěcených osob, které se na přípravě této transakce podílejí, je ve hře výměna části dluhu za další půjčku, u které by se jako ručení použily akcie Tesly.
Zdroj: Financial Times, Business Insider