Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Celkem 90 procent firem v Česku používá Wi-Fi. Řada z nich nevyužívá její plně potenciál

redakce 31.10.2014

Bezdrátové sítě jsou již pro většinu firem v Česku samozřejmostí. Ukázal to průzkum společnosti Cisco mezi českými IT odborníky. Podniky ale často nevyužívají plný potenciál pro mobilitu, pokulhává také zabezpečení.

Narůstající počet mobilních zařízení, ať již jde notebooky, chytré telefony nebo tablety, akceleroval ve firmách poptávku po bezdrátovém připojení prostřednictvím Wi-Fi. Vyplývá to z odpovědí na otázky, které položila společnost Cisco více než stovce českých IT odborníků. Přesto primárním způsobem připojení koncových zařízení zůstává stále metalická síť Ethernet. Celkem 22 procent firem ho používá výhradně, dalších 68 procent ho má jako hlavní připojení, které je pouze doplněno Wi-Fi sítí.

chlap-u-notebooku-nahled

Jak ukazuje náš průzkum, většina českých firem již nasadila bezdrátové sítě, stále ale nevyužívá jejich plný potenciál. Berou je spíš jako doplňkové připojení pro tablety, chytré telefony nebo notebooky,“ uvádí Pavel Křižanovský, technický ředitel společnosti Cisco ČR a dodává: „Podceňují možnosti, které přináší skutečně mobilní práce – a pro tu je kvalitní Wi-Fi síť nezbytností. V praxi se tento přístup projevuje používáním nevhodných prvků infrastruktury a zanedbáváním bezpečnostních pravidel.

Celkem 56 procent firem má svou bezdrátovou síť postavenu výhradně na síťových prvcích určených pro firemní použití – takových, které umožňují pokročilou správu i nasazení bezpečnostních politik. Ve čtvrtině firem se ale mísí firemní zařízení s přístupovými body určenými do domácností a dvě procenta firem dokonce spoléhá výhradně na výrobky kategorie „consumer“.

Pouze ve 45 procentech firem jsou nasazeny technologie pro vysokou dostupnost bezdrátových sítí a jejich zaměstnanci mohou bez problémů přecházet mezi pevným a bezdrátovým připojením, aniž by museli přerušit práci.

Výzvou je zabezpečení bezdrátového přístupu

V 70 procentech firem mohou zaměstnanci připojit do firemní sítě i vlastní mobilní zařízení (koncept BYOD). Přitom ale pouze 4 procenta firem má připravenu speciální bezpečnostní politiku pro soukromá zařízení zaměstnanců a 21 procent firem má speciální politiku jen pro návštěvníky. Téměř pětina firem přitom žádné politiky pro mobilní zařízení nemají definovány, což může být výrazné bezpečnostní riziko. Téměř polovina firem datový provoz z návštěvnických zařízení zcela odděluje od zbytku firemní sítě a 17 procent firem má Wi-Fi striktně určeno jen pro interní zaměstnance.

Profesionální Wi-Fi poskytuje centrální správu i vysokou bezpečnost

Společnost Cisco nabízí kompletní řešení pro firemní bezdrátové sítě zahrnující jako přístupové body, tak kontrolery a další prvky síťové infrastruktury nabízející jednotnou a přehlednou správu. To umožňuje správcům sítě nastavit bezpečnostní politiky i další pravidla tak, že poskytnou uživatelům sítě maximální flexibilitu a jednoduchost používání při zachování nejvyšší úrovně zabezpečení.

Například zařízení řady Cisco Meraki společně se službou Systems Manager umožňují spravovat všechna mobilní i pevná zařízení připojená do firemní sítě jednoduše prostřednictvím webového prohlížeče, a to dokonce i z mobilního telefonu či tabletu. Správce sítě tak získává dokonalý přehled o tom, jak se jednotliví uživatelé chovají, a v případě nestandardního chování může zasáhnout.

Úlohu bezdrátových sítí nejen ve firemním prostředí posiluje nastupující éra internetu věcí a Internet Of Everything. Podle studie Cisco Visual Networking Index (VNI) publikované v polovině letošního roku bude v roce 2018 k internetu připojeno více než 7 miliard M2M modulů, které budou přenášet data ze senzorů v nositelné elektronice, autech, městském mobiliáři a dalších místech.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme