Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Celosvětový totální výpadek počítačů v roce 2038: Přípravy začínají už teď

Josef Mika 10.05.2023

V operačních systémech existují chyby, které mohou způsobit velké škody. Jedna z nich se možná objeví sice až za 15 let, ale již nyní existuje řada opatření, které mají zabránit úplnému zhroucení důležitých systémů.

Kapitoly článku

Možná si vzpomínáte na přelom nového tisíciletí: v souvislosti s problémem Y2K se odborníci obávali, že systémy mohou zkolabovat nebo poskytovat chybné výsledky - což by mělo dalekosáhlé důsledky v různých oblastech, jako jsou finance, dodávky energie, telekomunikace a doprava.

Společnosti a vlády po celém světě proto investovaly značné prostředky do řešení této počítačové chyby a naštěstí se jim to podařilo.

K podobnému incidentu by však mohlo dojít brzy znovu, protože problém roku 2038 má rovněž potenciál ochromit velkou část IT infrastruktury. Vysvětlíme vám, o co se jedná.

Problém roku 2038 a jeho důsledky

charlesdeluvio-pjah2ax4uwk-unsplash

Úplné selhání mnoha počítačových systémů v roce 2038 by mohlo skončit špatně. Zdroj: Splash/Charles Deluvio

Problém roku 2038 představuje potenciální krizi počítačové bezpečnosti. Vyplývá ze způsobu, jakým mnoho počítačových systémů ukládá datum a čas v systémech založených na Unixu. Od 1. ledna 1970 se tak děje v sekundách jako 32bitové celé číslo.

Limitu 32 bitů však bude dosaženo 19. ledna 2038 přesně ve 4:14 hodin. Tehdy uplyne přesně 2 147 483 647 sekund. Hrozí nebezpečí, že systémy po tomto datu již nebudou schopny časové razítko správně zobrazit nebo interpretovat. Ty by pak pravděpodobně obnovily časový údaj na 13. prosinec 1901.

Pokud systémy nebudou schopny poskytovat přesné časové razíto nebo správně zaznamenávat události, může to vést k poruchám nebo selháním v různých oblastech, jako jsou např.

  • finance
  • dodávky energie
  • telekomunikace
  • doprava

Systémy založené na Unixu, včetně všech distribucí Linuxu, jsou široce používány na serverech po celém světě. Více než 600 distribucí by pak pravděpodobně zcela zkolabovalo. Ale ty nejdůležitější, jako je Ubuntu nebo MXLinux, jsou v bezpečí.

Co se už provádí, aby nás problém roku 2038 nezaskočil

Společnosti a vlády po celém světě se v současné době snaží tento problém vyřešit přechodem na 64bitové systémy. Ty mohou zprostředkovat časový údaj až do roku 292 277 026 596 – je otázkou, jestli lidstvo v současné podobě bude v té době ještě existovat.

budoucnost

Je nepravděpodobné, že by lidé v roce 292 277 026 596 měli starosti s časovým údajem v počítačích. Zdroj: AI/Midjourney

Hledají se i další řešení, jak problém s rokem 2038 odstranit. Patří mezi ně použití alternativních formátů dat, které nemají 32bitové omezení, nebo použití algoritmů, které problém řeší bez nutnosti přechodu na 64bitový operační systém.

Na výměnu postižených 32bitových systémů zbývá v příštích 15 letech ještě hodně času. V každém případě je ale zajímavé sledovat, jaký dopad mohou mít v budoucnosti malá rozhodnutí stará desítky let.

Zdroj: Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud