Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Češi se zatím nebojí, že by je umělá inteligence nahradila v práci

Pavel Trousil 31.03.2023

Ukazují to data agentury NMS Market Research o postoji Čechů k umělé inteligenci. Jen 15 procent lidí se obává, že je umělá inteligence v jejich práci nahradí. 61 procent si pak myslí opak.

Kapitoly článku

Podle průzkumu si necelá polovina lidí myslí, že bude umělá inteligence pro lidstvo přínosem. Necelých 30 procent respondentů s tím naopak nesouhlasí, 22 procent pak neví. U části populace nicméně umělá inteligence vyvolává obavy. S tvrzením „Schopnosti umělé inteligence ve mně vyvolávají strach a obavy“ souhlasí 37 procent Čechů, 45 procent s ním naopak nesouhlasí. Zbytek neví, či nemá názor.

grafnm(1)-nahled

Data ukazují, že veřejnost zatím umělou inteligenci vnímá spíše s očekáváním. | Zdroj: graf NMS Market Research

11 procent těch, kteří pracují, nebo jsou podnikateli, se už s umělou inteligencí na pracovišti setkali. Dalších 12 procent se s umělou inteligencí na pracovišti dosud nesetkalo, ale v budoucnu ji využít plánuje. Zbylých 77 procent se s AI na pracovišti nesetkalo a ani to neplánují.

 

ChatGPT zkusil každý pátý student

Populární službu podle průzkumu ChatGPT vyzkoušelo 5 procent Čechů. U vysokoškoláků to byl dvojnásobek. Ještě častěji se s ChatGPT setkali studenti. 18 procent z nich už službu alespoň jednou vyzkoušelo. Je ale potřeba upozornit, že sběr probíhal v populaci 18+ a ve statistice jsou zahrnuti jen studenti starší 18 let.

Výzkumníci se lidí ptali i v jakých oborech si dokážou představit, že budou řešit svůj požadavek s umělou inteligencí místo s živým člověkem. Nejčastěji si to lidé dokážou představit v oborech IT, telekomunikace, administrativa a bankovnictví. Naopak nejméně si to dokážou představit v zemědělství, stavebnictví nebo zdravotnictví.

Průzkumu se zúčastnilo 1382 respondentů. Sběr dat probíhal na reprezentativním vzorku populace 18+ pomocí on-line dotazování v únoru a březnu 2023. NMS Market Research je výzkumná agentura s více než 20letou historií.

Zdroj: NMS Market Research


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud