Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Češi si na levnější roaming teprve zvykají

redakce 23.07.2014

Virtuální operátor SAZKAmobil nabízí exkluzivní statistiky týkající se využívání mobilu mimo Českou republiku.

Poměrně překvapivě může působit například zjištění, že zákazníci v zahraničí využívají mobilní telefon zhruba desetkrát méně, než při pobytu v ČR.

eric-nahled

Důvodem bývá často hlavně u starší generace strach z domnělých extrémních poplatků a drahých tarifních cen. Taková obava je však zbytečná, minimálně co se týče Evropské unie. V rámci členských států totiž mohou být ceny stejné jako v Čechách, tak jako u SAZKAmobil, kde za SMS zákazník zaplatí 1,50 Kč. Ani hovory volající nezruinují. Odchozí hovor ze zemí EU u SAZKAmobil vyjde na 5 Kč za minutu, příchozí na pouhou korunu padesát.

Zákazníci nejvíce využívají mobil při cestách po okolních státech, ať už jde o Německo, Slovensko nebo třeba Polsko,“ upřesňuje Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobil. 

Tabulka 1 udává míru využívání (usage) mobilního telefonu zákazníky SAZKAmobil v období únor – červen 2014, a to ve státech, kde se občané České republiky během svých cest oddávají roamingu nejvíce.

Další zajímavosti ze statistik virtuálního operátora SAZKAmobil:

  • 19 % Čechů v zahraničí využívá také data.
  • Češi, kteří využívají datový roaming, posílají v průměru zhruba 3× méně SMS než ti, kteří jej nepoužívají. To může být dáno využíváním některého z programů pro instant messaging (What´s up, Viber, Skype apod.).
  • Průměrná délka hovoru v zahraničí je zhruba poloviční oproti průměrné délce hovoru v rámci ČR, a trvá zhruba 1 minutu a 20 sekund.
  • Do zahraničí cestují nejvíce lidé žijící v Praze – zhruba 2× tolik jich ve srovnání s Brnem či Ostravou vyráží mimo republiku.
  • V porovnání s Brnem a Ostravou Praha vychází také jako město, kde si lidé dobíjejí kredit za vyšší částky. V průměru je to asi o 20 Kč víc.
  • Austrálie je ze sledovaných lokalit, v nichž Češi využívají roamingu, vůbec nejdál: z Prahy to je celých 16 055 km.

*Údaje v této zprávě vycházejí ze statistik týkajících se zákazníků virtuálního operátora SAZKAmobil

Tabulka 1.:

Top 10 států podle míry využívání roamingu zákazníky SAZKAmobil:

Celkem FEB-JUN

% z celkového roamingu

Německo

5 133

30%

Slovensko

4 316

25%

Polsko

1 650

10%

Rakousko

1 639

10%

Itálie

624

4%

Francie

618

4%

VB

519

3%

Belgie

343

2%

 

Tabulka 2.:

Průměrná délka hovoru zákazníků SAZKAmobil při pobytu ve vybraných státech:

Země

Délka hovoru z dané země na zákazníka za měsíc

Austrálie

0:05:00

Chorvatsko

0:06:36

Dom. rep.

0:06:00

Německo

0:11:02

Slovensko

0:07:48

 

Tabulka 3.:

Průměrný počet odeslaných SMS zákazníky SAZKAmobil podle roamingových zón:

Region

Průměrný počet SMS na zákazníka za měsíc v roamingu

*Zóna 1

17

**Zóna 2

10

***Zóna 3

3

*Podrobné informace o Zónách najdete v ceníku SAZKAmobil na www.sazkamobil.cz

Může se hodit:

Před výletem do zahraničí vždy zkontrolujte, do které zóny vaše destinace spadá. Nejlevněji vás mobilní telefon vyjde v zóně 1 zahrnující v podstatě celou EU, naopak z takové Kolumbie nebo Keni, které spadají do zóny 3, se při častém využívání roamingu dočkáte také tučného účtu. Pro jistotu zkontrolujte také to, zda váš telefon podporuje pásma, která jsou v cílové lokalitě používána. Například cestující z Evropy by měli zkontrolovat, zda jejich přístroj podporuje pásmo 850 MHz a 1 900 MHz (s většinou moderních mobilních telefonů můžete být v tomto ohledu v klidu).

Při cestě za hranice je jasné, že tam váš operátor nebude mít svou síť. Proto je využívána síť tamních hráčů na telekomunikačním trhu. To je možné díky tomu, že váš operátor má s tamním operátorem podepsánu smlouvu o poskytování roamingových služeb. Při připojení k síti zahraničního poskytovatele je váš telefon ověřován (zda jste oprávněným uživatelem služeb, zda máte povolené roamingové služby apod.), poté jej můžete začít využívat jako obvykle. Při volání tamní operátor analyzuje vytočené číslo a automaticky zvolí optimální trasu pro navázání spojení. Při přijímání hovoru je proces opačný. Operátor ve vaší domovině přesměruje volajícího k vám, respektive do vámi používané mobilní sítě.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud