Přejít k hlavnímu obsahu

Česká republika ohrožena robotizací

redakce 07.10.2018
info ikonka
Zdroj:

Stroje budou již brzy „pilnější“ než lidé – to předpovídá studie světového hospodářského fóra (World Economic Forum – WEF). Za několik let už bude umělá inteligence a roboti pracovat více hodin, než lidé. Nemá však dojít k příliš velkému úbytku pracovních míst.

Podle zprávy WEF se v současnosti podíl práce vykonávané stroji nachází kolem 29 procent. Již v roce 2025 však má toto číslo vzrůst na 52 procent. Ve zprávě nazvané „Budoucnost pracovních míst 2018“ se také objevují pochybnosti o úbytku pracovních míst kvůli digitalizaci – v nadcházejících pěti letech má díky robotické revoluci vzniknout celosvětově 58 milionů nových pracovních míst. Jedná se přitom o čistý počet, do tohoto čísla je tedy současně započítán úbytek míst, která kvůli automatizaci zaniknou.

Nové pracovní pozice budou podle studie vznikat v různých oblastech – zatímco zaniknou různé kancelářské práce, jako například účetnictví, budou vznikat nová místa pro datové analytiky, vědce a softwarové vývojáře. V Africe, na blízkém Východě, Latinské Americe a jižní Asii bude potřeba nová pracovní síla ve výrobě, která ovšem bude muset prokazovat stále vyšší kvalifikaci.

Levná montovna

Česká republika patří k zemím, které by mohly být silně postiženy automatizací. Podle ekonomů se naše země v průběhu posledních 30 let postupně dostala do pozice levné montovny, kde se jenom výrobky kompletují, ale nevytvářejí se produkty s vyšší přidanou hodnotou. Kromě toho se u nás vytvořila silná závislost na automobilovém průmyslu. Jinou studii na toto téma publikovala poradenská síť PricewaterhouseCoopers (PwC), která zkoumala dopady automatizace na trh práce ve 29 vyspělých zemích. V tomto žebříčku je pracovní síla v České republice čtvrtou nejohroženější. Vůbec nejhůře přitom dopadlo Slovensko, následované Slovinskem a Litvou. Na opačném konci spektra s nízkým rizikem skončila Jižní Korea, Finsko, Řecko a Rusko.

[email protected]


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme