Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Česká Wikipedie dosáhla 250 000 článků

redakce 17.12.2012

Česká Wikipedie je počtem hesel největší česká encyklopedie v dějinách. V letošním roce oslavila deset let existence a dosáhla 250 000 článků. Čtvrtmiliontým článkem se 13.12. stal článek „Guido del Mestri“.

Článek „Guido del Mestri“ založil wikipedista OISV, ale brzy ho upravovali další autoři. Do Wikipedie totiž může přispívat každý, a tak je tato encyklopedie dílem tisíců dobrovolníků, pracujících ve volném čase bez nároku na odměnu. Jádro komunity české Wikipedie je ale užší. Jen asi stovka lidí na ní provede více než 100 editací, další jen desítky nebo jednotlivé editace.

Přes metu 250 tisíc článků se celosvětově dostalo 18 různých jazykových mutací Wikipedie. Česká verze figuruje na 18. místě. Nejvíce článků nyní Wikipedie obsahuje v angličtině (více než 4 000 000) a dále v němčině, francouzštině a nizozemštině (všechny přes 1 000 000). Jako celek obsahuje Wikipedie 15 milionů encyklopedických hesel ve 270 jazycích. Podle měření serveru Alexa navštěvuje Wikipedii denně každý osmý uživatel internetu a Wikipedie je tak šestou nejnavštěvovanější doménou světa. Úvodní stránka české Wikipedie zaznamenává v pracovní dny průměrně 112 tisíc návštěv denně.

Wikislovník je projekt usilující vybudovat univerzální jazykový slovník, v němž budou všechna slova ve všech jazycích, jejich význam, gramatika, překlad i existující synonyma. 12. prosince 2012 uplyne deset let od jeho vzniku. Wikislovní vznikl na popud Larryho Sangera, spoluzakladatele Wikipedie. Anglický Wikislovník má přes tři miliony stránek (každé slovo má svou vlastní stránku), český zatím asi 42 000. Už nyní dokáže například odpovědět na otázku, co v kečuánštině znamená „runa", jak se řekne „člověk" v 25 jazycích včetně grónštiny a co znamená rčení „pozdě bycha honit".

Projekt Wikimedia Commons schraňuje a uveřejňuje fotografie, ilustrace, videa, zvuky a další média zveřejněné pod svobodnou licencí nebo volné z hlediska autorského práva. Tato média proto může kdokoliv použít k čemukoliv, pokud dodrží licenční podmínky (obvykle postačí uvést autora a licenci). Úložiště Wikimedia Commons právě dosáhlo 15 milionů nahraných souborů; za poslední rok a půl bylo nahráno přes 5 milionů souborů. Kolekce dokumentující přírodu, kulturu i lidskou společnost je prací velkého množství dobrovolníků. Pozoruhodné jsou například fotografie pořízené během nedávného hurikánu Sandy či tzv. arabského jara.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud