Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Český lovec dronů může pomáhat na Ukrajině: ochrání i prezidenta

Jakub Fišer 12.10.2024
info ikonka
Zdroj: Eagle.One / oficiální press kit

Bezpilotní vrtulníky, tedy drony, se stávají naprostým standardem v současné vojenské technice a armáda, která jimi nedisponuje, bude mít v pozemním boji obrovskou nevýhodu. Drony jsou velmi účinné a existuje před nimi velmi málo ochranných prostředků. Na Ukrajině, kde Rusko drony útočí téměř každý den, teď mohou využít speciálního českého „lovec dronů“.

Kapitoly článku

Lovec dronů z Česka

Jak už zaznělo, drony jsou velmi účinné při útoku proti pozemním jednotkám. Dron poletuje ve vzduchu a může střílet, shazovat výbušniny, metat oheň, nebo se sám obětovat a do shluku pozemních jednotek naletět a explodovat. Nejlepší ochranu aktuálně představuje tzv. jamming, neboli cílené rušení signálu, které drony vyřadí z provozu.

Čeští inženýři však vyvinuli úplnou specialitu, která by rovněž mohla pomoci s bojem proti nepřátelským dronům. Jde vlastně o obří samořídící letoun, který do speciální sítě dokáže pochytat drony s hmotností 5 kilogramů, v případě pomalého letu až 20kilové letouny. Sám umí vyvinout rychlost 100 km/h.

Jmenuje se Eagle (anglicky orel) a stojí za ním vědci z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), společnosti Fly4Future a Eagle.One. Pokud by o účinnosti českého „orla“ někdo pochyboval, server Novinky na videu ukazuje, jak během jediné minuty helikoptéra polapí narušitele, tedy cizího drona.

Zdroj: Eagle.One / Vimeo

Řídí se laserem a umělou inteligencí

Zařízení je poháněno umělou inteligencí a disponuje několika laserovými senzory LiDAR, sám tedy dobře ví, co má dělat. Dron sám zaznamená cizí pohyb, operátor mu pak dá pokyn, že nejde kupříkladu o ptáka, ale o robotického vetřelce. Eagle se pak za cizím dronem vydá a polapí jej do sítě.

Podle svých stvořitelů se však Eagle nehodí do otevřeného válečného konfliktu, respektive přímo na frontu. A to z pochopitelných důvodů, díky své velikosti je totiž velmi snadné jej sestřelit. Tvůrci zatím neuvedli, že by jednali s některými zákazníky z Ukrajiny.

Typicky je možné jej využít pro ochranu budov, například sportovního stadionu, věznice, jaderné elektrárny nebo na letišti. Autoři projektu si lovce dronů umí představit i na politickém meetingu, kde bude Eagle ochraňovat vysoce postavené politiky, například prezidenta či předsedu vlády.

Zdroj: Novinky, Eagle.One

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme