Přejít k hlavnímu obsahu

Chaos kolem Windows 11: Microsoft stáhl nástroj pro kontrolu hardwaru

Jiří Palyza 02.07.2021
info ikonka
Zdroj:

Systém Windows 11 bude hezčí a rychlejší, ale má to svou cenu: Microsoft zvyšuje hardwarové požadavky. Ne každý systém, na kterém běží Windows 10, bude fungovat i s Windows 11. Microsoft to ale chce přehodnotit a kritizovaný testovací nástroj prozatím stahuje. Nástroj s otevřeným zdrojovým kódem to zvládne lépe.

Windows 11 skutečně přijdou, i když jejich představení bylo trochu rozpačité. Nástupce systému Windows 10 však zvyšuje hardwarové nároky. To znamená, že ne všechna zařízení, která dnes používají systém Windows 10, budou fungovat i se systémem Windows 11. Níže uvádíme podrobné specifikace systému Windows 11 a porovnáváme je s požadavky systému Windows 10.

Microsoft donedávna nabízel program pro kontrolu hardwarové kompatibility s Windows 11, PC Health Check. Jeho hlavní problém ale byl, že u mnoha uživatelů sdělil nemožnost spuštění Windows 11 bez uvedení žádných dalších výslovných důvodů. Místo toho radil nákup nového počítače. Microsoft asi nečekal takovou kritiku ze strany uživatelů, která se objevila. Nyní couvá a vše chce znovu prověřit. Konkrétně jde o to, zda by měly být podporovány procesory Intel sedmé generace a architektura AMD Zen-1.

Ke kontrole hardwaru ale můžete také použít open-sourcový nástroj WhyNotWin11 (github.com/rcmaehl/WhyNotWin11). Pokud si jej naistalujete, všimněte si, že vlevo dole je odkaz na provedení kontroly aktualizace nástroje. Jakmile společnost Microsoft zveřejní další informace nebo znovu upraví hardwarové požadavky, měl by to program také zohlednit.

Windows 11: hardwarové požadavky v přehledu

w11chaos

Díky zvýšeným hardwarovým nárokům Windows 11 možná podpoří trh s hardwarem, ale také mnoho uživatelů odradí. | Zdroj: Microsoft

Podle Microsoftu vypadají hardwarové požadavky systému Windows 11 takto: dvoujádrový procesor (1 GHz) s podporou 64 bitů, 4 GB paměti RAM, 64 GB diskové kapacity, firmware UEFI, Secure Boot s TPM 2.0, grafická karta kompatibilní s DirectX 12, displej s rozlišením alespoň 720p (větší než 9 palců). Systém Windows 10 je úspornější.

Důležité také je, že systém Windows 11 Home vyžaduje k dokončení nastavení zařízení připojení k internetu a účet Microsoft. Co svítí červeně: rozdíl mezi 32- a 64bitovými Windows je zrušen, Windows 11 se stává 64bitovým systémem, který v důsledku toho také potřebuje více paměti RAM – jsou vyžadovány alespoň 4 GB. Zdvojnásobí se také požadavek na úložný prostor na SSD/pevném disku. Je zapotřebí alespoň 64 GB.

Co působí trochu zmatečně: podle specifikací je nutný také čip TPM verze 2.0. Společnost Microsoft ale v jiném dokumentu podpory verze rozlišuje a uvádí, že postačuje i TPM 1.2. Nyní Microsoft alespoň v podrobném článku vysvětluje, k čemu má být TPM 2.0 ve Windows 11 dobrý. Zdá se, že už to není na pořadu dne.

Windows 11 Windows 10
CPU 64bit dual core 1 GHz 1 GHz
RAM 4 GB 1 GB (32bit), 2 GB (64bit)
Kapacita úložiště 64 GB 16 GB (32bit), 32 GB (64bit)
Firmware UEFI UEFI nebo BIOS
TPM TPM 2.0 N/A
Grafická karta podporující DirectX-12 podporující DirectX-9
Rozlišení obrazovky 720p, velikost min. 9" 800 x 600
Microsoft účet ano pro verzi Home ne
Internetové připojení ano ano

Aktuální testování hardwaru

Systém Windows 11 ukončuje používání staršího hardwaru. Ale i minimalistické systémy s Windows 10 dostávají tvrdý úder. Nejlepší je hardware otestovat nyní a zjistit, zda je připraven na systém Windows 11. Pokud ne, můžete systém Windows 10 dál používat až do října 2025. Co je důležité: Microsoft reagoval na kritiku uživatelů a chce znovu přezkoumat hardwarové požadavky, zejména pokud jde o požadované procesory. Poslední slovo ohledně hardwarových požadavků tedy ještě nepadlo.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme