Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete mít hezčí fotky z mobilu? Několik tipů vám pomůže k podstatně lepším výsledkům

Jiří Palyza 31.08.2022
info ikonka
Zdroj:

Ne všichni máme nejmodernější smartphony, se kterými díky kvalitě osazených fotoaparátů podpořených důmyslným softwarem snad ani nejde pořídit špatné fotografie. Při dodržení několika jednoduchých pravidel jde dobré fotky vykouzlit i s běžným mobilem.

Kapitoly článku

Před pár lety ještě něco nepředstavitelného se dnes stalo realitou a svědky jsme toho byli i v průběhu letošního léta. Chytré telefony při každodenním focení předstihly "normální" fotoaparáty. Většina amatérských fotografů pořizuje snímky z dovolené nebo rychlé selfie vlastním mobilním telefonem a digitální zrcadlovky jsou vidět už jen v rukou fotografických nadšenců a profesionálních fotografů.

I při focení smartphony se dá leccos zkazit a přitom stačí jen dodržovat několik zásad, které vám pomohou z focení mobilem vytěžit maximum. Ani k tomu nepotřebujete detailně studovat jemné ladění nastavení, jako například hodnoty ISO, clonu nebo expoziční časy.

1. Čistý objektiv

lins

Při čištění pozor na poškrábání krycího skla objektivu. Vhodné je například mikrovlákno, používané při čištění brýlí. | Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Technici to dobře znají: často je řešení zdánlivě komplikovaného problému velmi jednoduché. A platí to i pro focení smartphony: každodenní manipulací se objektivy fotoaparátu časem zašpiní. Zařízení často bereme do rukou a na objektiv se mohou dostat otisky prstů, prach, žmolky z látky kapes, mastnota a další nečistoty, které dokonalý snímek zmaří.

K čištění objektivů fotoaparátu je nejvhodnější hadřík z mikrovlákna – stejný, jako pro čištění skel brýlí. Chybu neuděláte ani s čistým vlhkým hadříkem. Nejlepších výsledků dosáhnete pomocí čističe skla nebo jiného přípravku s odmašťovacím účinkem a vatového tamponu. Raději se vyvarujte používání papírových utěrek nebo kapesníků. Mikročástice, které obsahují, by mohly sklo poškrábat a častým používáním zmatnit.

U některých modelů smartphonů se časem mohou nečistoty dostat i dovnitř. Pokud dokážete snadno sundat kryt, je dobré jej vyčistit i zevnitř. Při té příležitosti je dobré vyčistit i samotné objektivy, přitom ale buďte velmi opatrní.

2. Správné ostření

focus-stage

Mnoho aplikací pro focení nabízí možnost ostření na konkrétní objekt. Dá se tím dosáhnout i efektu hloubky ostrosti. | Zdroj: Gian Cescon/Unsplash

Většina fotoaparátů chytrých telefonů je ve výchozím nastavení provozována v automatickém režimu. Teoreticky to znamená, že snímky rychle pořídíte jedním stiskem spouště. Často ale vznikají rozmazané nebo neostré obrázky, které pak letí do virtuálního koše.

Abyste se ujistili, že neztratíte zaostření na hlavní objekt záběru, stačí klepnout na dotykový displej v místě jeho zobrazení. Některé fotoaparáty smartphonů lze dokonce nastavit tak, aby se snímek pořídil po klepnutí na displej až po správném doostření. Díky tomu je pořizování snímků ještě rychlejší.

3. Hra se světlem, blesk a noční režim

nightmode

Světlo je základ. Při zhoršených světelných podmínkách je obtížné pořídit kvalitní fotku. | Zdroj: Chelaxy Designs/Unsplash

Pro malé objektivy, instalované ve fotoaparátech smartphonů, je důležitá zejména jedna věc, a tou je světlo. Bez dostatečného osvětlení zvýší automatický režim smartphonu hodnoty citlivosti a může vzniknout obrazový šum. Pokud nemáte k dispozici jasný zdroj světla a fotíte například skupinu lidí za soumraku, obejděte se bez blesku. Ten často výsledek jen zhoršuje, a to zejména pokud fotíte ve velké místnosti nebo otevřeném prostoru.

Několik výrobců smartphonů už několik let používá ve svých modelech tzv. noční režim. Ten pořídí několik snímků s různými nastaveními a na základě takto získaných dat může poskytnout výrazně lepší výsledky. Podívejte se v nastavení svého smartphonu, zda takový režim nabízí a pokud ano, aktivujte jej.

4. Správná kompozice obrazu

grid

Pro vhodné umístění foceného objektu do kompozice obrázku pomáhají mřížky. | Zdroj: Lewis Nguyen/Unsplash

Poté, co jste provedli správné nastavení, je také důležitá kompozice snímku. Tedy správné umístění hlavního objektu záběru. V možnostech nastavení u mnoha chytrých telefonů najdete položku nabídky "Raster", "Grid" nebo "Mřížka". Pokud je tato funkce aktivována, zobrazí se v náhledu fotoaparátu čáry. Jsou zde pouze pro účely snímku a na výsledném obrázku nebudou vidět. Pomáhají při správném umístění foceného objektu.

Pokud chcete získat zajímavější snímek, je dobré použít průsečíky mřížky a fotografovaný objekt do nich umístit. Používá se pravidlo třetin. Pokud je objekt přímo uprostřed, obrázek často vypadá divně a nudně. Pokud se ale například fotografovaná osoba umístí do průsečíků vlevo a poskytne více prostoru panoramatu vpravo, dosáhnete hned zajímavější kompozice svého snímku.

5. Foťte pevnou rukou

gimbal

Abyste se vyvarovali rozostření v okamžiku expozice, dají se pro mobily sehnat různé stativy a gimbaly. | Zdroj: SCREEN POST/Unsplash

Nejlepší příprava na pořízení snímků přijde vniveč ve chvíli, kdy se pohne ruka v okamžiku stisku spouště. Některé fotoaparáty smartphonů se snaží obraz dodatečně doostřit. Ale ani to nepomůže, pokud focený objekt rychle mizí. Zejména při fotografování krajin nebo záběrů přírody, kdy doslova číháte na správný okamžik, se vyplatí použít malý stativ. Před případným nákupem se jen ujistěte, že se váš telefon vejde do určeného otvoru stativu, a že jej lze dostatečně upevnit.

6. Nefoťte v aplikacích sociálních sítí

instagram

Pro dosažení kvalitnějších fotek není dobré fotit prostřednictvím nástrojů zabudovaných v aplikacích pro sociální sítě. | Zdroj: Luke van Zyl/Unsplash

Trend rychlého focení mobily je v posledních letech navíc podporován sociálními sítěmi a messengery. Přestože aplikace WhatsApp, Snapchat nebo Instagram nabízejí vlastní aplikace pro focení, které mají zaručit ještě rychlejší nahrávání na platformy sdílení, není to dobrá praxe.

Aby byl soubor obrázku co nejmenší, používají sociální sítě poměrně vysokou kompresi. K pořizování snímků je proto lepší používat standardní aplikaci pro focení v chytrém telefonu, a teprve poté fotku odeslat. Tak zajistíte, že vaši přátelé obrázek uvidí v nejlepší kvalitě.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme