Rozhodnete-li se sestavit si vlastní stolní počítač, užijete si spoustu zábavy a navíc si jej můžete dokonale přizpůsobit vlastním požadavkům. Počítač, který si sami navrhnete a sestavíte, bude navíc možné v budoucnu snadno upgradovat nebo opravit, což znamená, že jej budete moci používat déle než běžně prodávané značkové sestavy. Pro stavbu nového stolního počítače je nyní ideální čas, protože ceny zásadních komponent, jako jsou grafické karty, SSD disky a paměťové moduly, před koncem roku citelně klesly. Vzhledem k propadu kurzu kryptoměn, logicky snížené poptávce po grafických kartách a zvýšeným výrobním kapacitám jejich výrobců v blízké době neočekáváme v tomto ohledu žádný zásadní výkyv.
Možnosti výběru komponent jsou nepřeberné a ne všichni uživatelé mají aktuální přehled o nejvhodnějších komponentách a jejich kompatibilitě. Z toho důvodu jsme pro vás připravili tři modelové konfigurace v různých cenových kategoriích. Nejlevnější sestava s cenou okolo 10 000 Kč díky čtyřjádrovému procesoru, 8 GB operační paměti a systémovému SSD disku s přehledem vystačí na provoz kancelářských aplikací, práci s internetem nebo hraní základních her v nižším rozlišení.
Prostřední konfigurace za necelých 27 000 Kč nabízí ještě vyšší výkon a disponuje SSD diskem s dvojnásobnou kapacitou. Hodí se pro intenzivnější grafickou práci, úpravu fotografií nebo střih videa, stejně jako pro hraní středně náročných her, ale i v tomto případě pouze v nižším rozlišení. Za příplatek v podobě několika tisíc korun ji lze snadno upravit na špičkovou herní sestavu.
Jen málokdo se rozhodne obětovat na stavbu počítače částku blížící se hladině 100 000 Kč, ale řada z nás o tom sní. Pokud byste se na tuto cestu chtěli vydat, poradíme vám ideální součástky, které dají vašemu počítači doslova raketový výkon. Samozřejmě přinášíme i řadu triků, jak s co nejmenší ztrátou výkonu ušetřit co nejvíce peněz.
Kompletní článek včetně podrobné konfigurace doporučených sestav a návodu na stavbu najdete v Chipu 2/2019.