Obecně se ví, že Chrome není z hlediska využívání výkonu procesoru a operační paměti zrovna hospodárný. To se sice v posledních letech trochu zlepšilo, nicméně stále je co dohánět. Nová technologie práce s paměťovými segmenty, kterou Microsoft nově implementoval do Windows 10, by měla tento problém vyřešit. Vývojáři už jí přizpůsobili konkurenční Edge a v počátečních testech se jim podařilo ušetřit až 27 procent RAM.
Google nedávno tyto kroky následoval a funkci integroval do nejnovější verze Chrome Canary – s tím je ale nyní konec. Poté, co si vývojáři Intelu všimli, že implementace nové technologie vede k celkovému zpomalení systému, vývojáři Chrome se rozhodli její podporu odebrat. V nadcházející verzi prohlížeče Chrome 85 je tedy vše opět při starém, nicméně Google i nadále pracuje na dalších vylepšeních v oblasti práce s pamětí RAM.
Stáhněte si: Canary a Edge
Google Chrome Canary 86.0
Silně experimentální: prostřednictvím sestavení "Canary" prohlížeče Google Chrome si můžete vyzkoušet vlastnosti a funkce jeho nejnovější verze.
- Výhody
- zprostředkuje náhled na budoucnost prohlížeče
- může být instalován paralelně vedle stabilního Chrome
- Nevýhody
- doposud nestabilní
Microsoft Edge (založený na Chromiu) 84.0 Final
Nový prohlížeč Edge společnosti Microsoft založený na Chromiu je nyní k dispozici ke stažení ve finální verzi.
- Výhody
- nahrazuje starší verzi Edge
- použitelná rozšíření pro Chrome
- moderní design a tmavý režim
Díky Windows 10 2004: menší paměťová náročnost prohlížečů Edge a Chrome
Microsoft implementovat technologii efektivnější práce s operační paměti, což by mělo přinést snížení paměťové náročnosti prohlížečů.
Za úsporu paměťových nároků je zodpovědná funkce Windows s názvem SegmentHeap. Termín popisuje moderní implementaci práce se základní úložnou strukturou systému. Podle Microsoftu by obecně spotřeba RAM měla být nižší u všech aplikací, které tuto technologii práce s pamětí používají. Nová funkce je k dispozici teprve od května čili uživatelé se staršími verzemi Windows z ní zatím těžit nemohou.
Prohlížeč Edge od Microsoftu už tuto funkci využívá, všichni uživatelé se systémem Windows 10 2004 by si mohli všimnout nižšího zatížení RAM. SegmentHeap by měl být schopen ušetřit až 27 procent, Microsoft ale zdůrazňuje, že se hodnoty mohou v závislosti na použití výrazně lišit. Pokud už máte instalovanou nejnovější aktualizaci Windows 10 2004, můžete si vyzkoušet úspory RAM v aktuálním prohlížeči Edge sami. Mohl by dosahovat paměťové úspory minimálně 15 procent.
Uživatelé Chrome prozatím zůstávají pozadu. Krátce po implementaci nové funkce si vývojáři Intelu všimli výrazně vyššího využití CPU, což vedlo k celkovému zpomalení systému. Proto Google tuto funkci znovu deaktivoval. Není jasné, zda se Chrome k implementaci funkce SegmentHeap opět vrátí, každopádně na optimalizaci a snižování využívání paměti RAM prohlížečem pracuje i tak.
Škoda, Google
Spolupráce Microsoftu a Google na projektu Chromium, která by přinesla ovoce tak rychle: znělo to až moc dobře na to, aby to byla realita. Zatím se tak nestalo, což je sice pro uživatele nepříjemné, nicméně pochopitelné. Funkci je potřeba nejprve rozšířit a zajistit její správnou implementaci. Nicméně na spotřebě operační paměti RAM je skutečně potřeba něco změnit. To, že má Chrome už mnoho let pověst velkého konzumenta paměti, není nic nového. Je nejvyšší čas, aby došlo ke zlepšení.