Přiblížíme si ty nejhorší chyby při práci s Androidem. Mobilní operační systém Android je pro Google nesmírně důležitý. Především uživatelům smartphonů přináší mnohem otevřenější systém, než konkurence, což je mnohými z nich přijímáno velmi dobře. Přesto ale existují uživatelé, kteří při používání Androidu dělají několik chyb. Jaké jsou tedy ty největší "hříchy", kterých se při používání Androidu dopouštíme?
Vynechání aktualizací chytrého telefonu
Mnoho uživatelů Androidu se dopouští chyb z nedbalosti, při kterých se mohou zbytečně vystavovat bezpečnostním rizikům.
Jeden z nejdůležitějších tipů pro chytrý telefon Android notoricky znáte, a přesto je mnohými zanedbáván. Týká se samotného systému. Google poskytuje v pravidelných intervalech aktualizace, které jsou důležité pro stabilní chod systému, přinášejí záplaty bezpečnostních děr a obsahují také nové funkce pro uživatele. Proto je důležité, aby uživatelé aktualizace operačního systému prováděli pravidelně vždy, pokud jsou nabízeny a k dispozici.
Zprávy o dostupnosti aktualizace uživatelé často velice rychle vymažou a hned na ní zapomenou. Pokud ji obdržíte a pro váš typ zařízení je aktualizace k dispozici, zbytečně ji nezdržuje a raději ihned instalujte. Minimálně pro záplatování kritických chyb je to určitě důležité.
Používání bez virového skeneru
Na rozdíl od konkurence je Android poměrně otevřený systém. Problém je v tom, že se uživatelé musí o pár věcí postarat sami. To platí i pro bezpečnostní ochranu před infiltrací škodlivého kódu a zneužití zařízení. Přestože se i Android, resp. jeho výrobce stará o preventivní opatření, která by případným útokům zabránila, je stále lepší alternativou použití plnohodnotného antivirového programu.
Stále aktivované služby Bluetooth, NFC a další konektivity
Placení prostřednictvím NFC je užitečné a praktické. Jeho rozhraní by však nemělo být na zařízené neustále aktivní.
Na mnoha Android zařízeních mají uživatelé nepřetržitě aktivovány služby, jako např. NFC nebo Bluetooth. Ať už je to proto, že je uživatelé zapomínají vypínat, nebo je k tomu vede pohodlnost a uživatelská příjemnost, protože například často používají sluchátka. Takové chování má ovšem opět svá rizika. Bluetooth a NFC jsou vstupní rozhraní do smartphonu čili mohou být zneužita.
Zranitelnosti i formy útoků přes NFC a Bluetooth jsou známé, proto je dobré, pokud je zrovna aktivně nevyužíváte, služby deaktivovat. To platí i pro ostatní rozhraní a konektivity, typicky pro WiFi. V nastavení systému lze také určit časové intervaly a pokud během určené doby nejsou služby využívány, vypnou se automaticky.
Ponechání instalací nepoužívaných aplikací
V průběhu aktivního využívání smartphonu se v zařízení hromadí velké množství aplikací. Problémem může být, že následkem přeplněnosti úložného prostoru nejen ztratíte přehled, ale také rychlost svého zařízení. Proto je vhodné instalované aplikace často revidovat a nepotřebné z nich odstraňovat. Aplikace lze z Androidu odinstalovat velmi jednoduše: dlouhým stiskem ikony a poté volbou položky "Odinstalovat" nebo "odebrat".
Obcházení kontroly oprávnění aplikací
Při instalaci se aplikace často dotazují, zda jim chcete udělit požadovaná oprávnění. Většina uživatelů v takové situaci klikne na "Přijmout", aniž by si v klidu pročetli pravidla a požadavky aplikace. Zejména údajně bezplatným aplikacím tak lze velmi snadno přidělit oprávnění root, což může posléze hluboce zasáhnout do systému.
<%Anketa13%>
Takto se případně mohou výrobcům aplikací pro Android dostat do rukou i citlivá data. Během instalace je tedy vhodné kontrolovat, zda aplikace vyžaduje pouze oprávnění, která ke své funkci skutečně potřebuje. Pokud například aplikace poskytující předpověď počasí požádá o přístup k fotoaparátu a volání, je to signál k vyšší obezřetnosti. Klasikou jsou v tomto ohledu aplikace svítilen.
Foto v záhlaví: Andrea Piacquadio, Pexels
mohlo by vás také zajímat: šikovná appka na otevírání aplikací gesty