Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chytrá rukavice pomáhá lidem, trpícím Parkinsonovou nemocí

Jiří Palyza 08.04.2021

Nositelná zařízení známe nejčastěji v podobě různých senzorů, kterými si denně monitorujeme svoje běžné vitální hodnoty. A teprve pokud se nám něco nezdá, konzultujeme to s lékaři.

Produkty z kategorie nositelných zařízení se ale mohou přímo podílet na výrazném ulehčení konkrétních zdravotních potíží. Mohou zlepšit kvalitu života a soběstačnost pacientů se zdravotním pohybovým zatížením, jako je např. Parkinsonova choroba (Parkinsonský tremor) nebo Esenciální třes (Esenciální tremor).

K takovým zařízením patří "chytrá rukavice" GyroGlove britského startupu GyroGear, který se zabývá vývojem nositelných zařízení, pomáhajících jednotlivcům s těžkým třesem rukou. Nositelné zařízení vybavené gyroskopy omezuje otřesy rukou, takže pacienti mohou vykonávat své každodenní činnosti. To přináší úlevu nejen samotným pacientům, ale také pečovatelům a členům rodiny.

Aplikace letecké a satelitní technologie

parkinson

Parkinsonovou chorobou a Esenciálním třesem je dnes postiženo více než 200 milionů lidí na celém světě. V České republice žije s těmito chorobami přes dvacet tisíc osob. | Zdroj: pni/Foter

Tato onemocnění se nejčastěji objevují u dospělých jedinců po čtyřicítce. Příčiny třesu leží hluboko v mozku, přesněji v oblasti, která ovládá pohyby svalstva. Jako příznak onemocnění je evidentní samotný třes, a to třes rukou, nohou, paží, trupu, hlasivek nebo obličeje.

Současná léčba se zaměřuje zejména na tlumící léky a neurochirurgii, přičemž je doprovázena významnými vedlejšími účinky. Proti třesu rukou zatím bohužel neexistuje žádný účinný lék. Podle četných zahraničních studií má rozšiřování (prevalence) nemoci vzestupný trend.

Produkt GyroGlove je nositelným zařízením, které využívá pokročilou leteckou a satelitní technologii. Zařízení stabilizuje otřesy rukou pomocí špičkových leteckých gyroskopů, čímž obnovuje běžnou manipulaci bez omezení. Zařízení GyroGlove efektivně umožňuje uživatelům zvládnout každodenní úkoly, kdy jsou nemocní schopni o sebe samostatně pečovat, vkládat klíče do zámků, psát a někteří dokonce navléknout jehlu a znovu šít.

Společnost GyroGear zaujala svým programem společnost Foxconn Technology Group, která je přední světový výrobce elektroniky. Foxconn investoval do startupu už jeden milion liber (1,41 milionu USD). Mezi dalšími investory GyroGearu patří Britský vládní fond pro budoucnost, singapurská společnost Fidelium Group a další etablovaní strategičtí investoři a obchodní lídři.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme