Proč nenechat smartphone v kapse, když máte na ruce chytré hodinky? Přesně pro to by měl posloužit tento moderní ukazatel času. Inteligentní hodinky, které je možné připojit k chytrému telefonu a rozšíří tak jeho možnosti. Současně by ale měli dobře posloužit i pro základní funkce hodinek – měli byste tedy na nich snadno zjistit, kolik je hodin a jaké je datum. Hodnotili jsme ale i to, jak snadno se ovládají a zda jsou elegantní či neohrabané.
V současné době je většina hodinek založených na operačním systému Android Wear. Někteří výrobci ale raději volí své vlastní řešení – jako například Apple, Peble, nebo Samsung. To byl také důvod, proč jsme sledovali každý produkt zvlášť – zda poskytuje základní funkce a jak snadno se další funkce a programy doplňují. A hodnotili jsme i to, k jakému smartphonu je možné je připojit a zda fungují i autonomně.
Vybavení, provoz a baterie – to jsou naše hlavní hodnoticí kritéria ze kterých se pak skládá celkové hodnocení chytrých hodinek. Pokud se v našem žebříčku objeví nové zařízení, výsledek je přepočítán a normován na 100. Stále tak může být aktuální. Modely, které se už neprodávají, z našeho žebříčku naopak odstraňujeme.
Vybavení (35 procent)
V rámci vybavení hodnotíme, z jakého pláště jsou hodinky vyrobeny, jaký mají náramek, displej, senzory a funkce a zda je možné tyto funkce rozšiřovat. Hodnotíme také odolnost hodinek proti vlivu okolního prostředí a rozlišujeme jednotlivé certifikace IP. Některé modely jsou jen odolné proti stříkající vodě, s jinými je možné se potápět. Kdo je chce použít jako hands-free, potřebuje model s mikrofonem a reproduktorem.
Hodnocením prochází i pásek hodinek – z jakého je materiálu, zda ho lze vyměnit a zda lze použít standardní pásek, nebo je nutné vybírat jen od jednoho výrobce. Důležité jsou i senzory a rozhraní, tedy například zda hodinky podporují NFC, ANT+ a zda je lze připojit k Wi-Fi, zda umí změřit tepovou frekvenci, mají barometr apod. Některé modely dokonce nabízí možnost připojení k mobilní síti přes 3G, nebo dokonce LTE. A v neposlední řadě je při hodnocení výbavy důležitá i softwarová výbava a dostupnost dalšího softwaru.
Ovládání (35 procent)
V rámci této hodnotící kategorie například sledujeme, jak dobře je čitelný displej a to za různých světelných podmínek. Dále zjišťujeme, co všechno je možné na displeji zjistit, zda je možné použít různé ciferníky, zda dává struktura nabídky smysl a jak se hodinky chovají v běžném provozu. Je u nich možné použít ovládání hlasem, nebo gesty a jak dobře ovládání funguje? To jsou otázky, které nás zajímají, stejně jako to, jak jsou při práci „svižné“ a jak snadno se nabíjejí. Potřebují k tomu speciální kolíbku, nebo si vystačí se standardní nabíječkou?
Baterie (30 procent)
Ani ty nejlepší hodinky jsou k ničemu, když jim dojdou baterie po několika hodinách provozu. S cílem zajistit srovnatelné hodnocení baterie simulujeme nejhorší možný scénář a používáme při testu maximální jas displeje. Pomocí automatizovaného procesu pak hodinky v rámci testu obdrží hodinky každou minutu zprávu, kterou musí zobrazit, takže musí aktivovat vibraci (pokud ji mají) a rozsvítit displej – pak se zase mohou přepnout do běžného režimu. Pomocí videa změříme, za jak dlouho už odmítnou dále pracovat, protože jejich baterie je prázdná. Jak již bylo řečeno, námi naměřená hodnota představuje v podstatě nejhorší možný scénář a neměla by být tedy považována za životnost baterie v běžném provozu. Svou vypovídací hodnotu ale má a hlavně jde o srovnatelné údaje. Sledujeme také, za jak dlouho se baterie znovu nabije.