Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Chytré hračky špehují děti: co by rodiče měli před nákupem vědět

Pavel Trousil 02.10.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Oblíbené chytré hračky jako Toniebox, Tiptoi a Tamagotchi nabízejí interaktivní zábavu prostřednictvím softwaru a připojení k internetu. Výzkumníci z Univerzity v Basileji však varují, že některé z těchto hraček vyvolávají obavy ohledně soukromí a některé dokonce shromažďují množství údajů o chování dětí.

Kapitoly článku

Hračka Toniebox, který je zvláště populární mezi malými dětmi, umožňuje snadné přehrávání hudby a mluveného slova, například pohádek. Dítě jednoduše položí plastovou figurku (např. prasátko Peppa) na hudební box a příběh se začne přehrávat. Zastavení, převíjení vpřed a vzad se ovládá nakláněním boxu.

Na první pohled se zdá být koncept fantastický, ale výzkumníci zjistili znepokojivý detail: Toniebox zaznamenává přesně, kdy je hračka aktivována a kterou figurkou, kdy dítě zastaví přehrávání a na které místo převíjí. Tyto údaje jsou pak odesílány výrobci.
 

hračky
info ikonka
Zdroj: University of Basel, Céline Emch
Ve studii o chytrých hračkách a soukromí bylo zkoumáno dvanáct hraček.

Studie o chytrých hračkách

Profesorka Isabel Wagner z Katedry matematiky a informatiky Univerzity v Basileji provedla s kolegy studii dvanácti chytrých hraček. Kromě Tonieboxu zkoumali výzkumníci také:

  • Tiptoi - chytré pero a jeho volitelnou nabíjecí stanici
  • Edurino - vzdělávací aplikace
  • Tamagotchi - virtuální mazlíček
  • Moorebot - mobilní robot s kamerou a mikrofonem
  • Kidibuzz - smartphone pro děti s rodičovskou kontrolou

Studie se zaměřila na několik klíčových aspektů:

  • Bezpečnost: Je datový přenos šifrován a jak dobře?
  • Ochrana dat
  • Transparentnost: Jak snadno mohou uživatelé zjistit, jaká data jsou shromažďována?
  • Soulad s Obecným nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR)
     

Mohlo by vás zajímat

Obavy o bezpečnost a soukromí

Výzkumníci zjistili, že ani Toniebox, ani nabíjecí stanice Tiptoi bezpečně nešifrují datový přenos. Existují však rozdíly v ochraně soukromí:

  • Toniebox shromažďuje data a odesílá je výrobci
  • Tiptoi pero nezaznamenává, jak a kdy ho dítě používá; stahují se pouze zvukové soubory pro zakoupené produkty

Profesorka Wagner se domnívá, že i když by byl Toniebox používán offline a připojen k internetu pouze dočasně při stahování nového zvukového obsahu, zařízení by mohlo ukládat shromážděná data lokálně a přenášet je výrobci při nejbližší příležitosti.
Výzkumníci také upozorňují na to, že aplikace dodávané s některými z těchto hraček vyžadují zcela zbytečná přístupová práva, například k poloze nebo mikrofonu smartphonu.
 

Mohlo by vás zajímat

Ochrana soukromí dětí

Julika Feldbusch, utorka studie, zdůrazňuje, že soukromí dětí vyžaduje zvláštní ochranu. Argumentuje tím, že výrobci hraček by měli klást větší důraz na soukromí a bezpečnost svých produktů, zejména s ohledem na jejich mladé cílové uživatele.

Výzkumníci doporučují, aby soulad s bezpečnostními standardy a standardy ochrany údajů byl označen štítkem na obalu, podobně jako nutriční informace na potravinách. V současné době je pro rodiče příliš obtížné posoudit bezpečnostní rizika, která chytré hračky představují pro jejich děti.

Feldbusch varuje před vznikající "dvouvrstvou společností", pokud jde o ochranu soukromí dětí. Dobře informovaní rodiče se touto problematikou zabývají a mohou vybírat hračky, které nevytvářejí behaviorální profily jejich dětí. Mnoho rodičů však nemá technické znalosti nebo čas se tímto problémem podrobně zabývat.
 

Mohlo by vás zajímat

Profesorka Wagner uznává, že jednotlivé děti pravděpodobně nezažijí negativní důsledky vytváření profilů výrobci hraček. Zdůrazňuje však, že "nikdo to opravdu neví jistě. Například neustálý dohled může mít negativní vliv na osobní rozvoj."

Studie zabývající se chytrými hračkami od výzkumníků Univerzity v Basileji odhaluje důležité otázky týkající se soukromí a bezpečnosti dětí. Rodiče by měli být obezřetní při výběru chytrých hraček a pokud možno se informovat o tom, jaká data tyto hračky shromažďují a jak je využívají. Zároveň je třeba vyvíjet tlak na výrobce, aby kladli větší důraz na ochranu soukromí a bezpečnost svých produktů, zejména těch určených dětem.

Zdroj: University of Basel, Springer Link
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme