V porovnání se světem je na tom Česko o jeden procentní bod hůře. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International. Toho se zúčastnilo na čtyři tisíce IT manažerů z firem ve 27 zemích, včetně České republiky. Celosvětová čísla průzkumu ukázala i zajímavý fakt – nejoblíbenějšími oběťmi cílených útoků jsou společnosti ve vládním a obranném sektoru. V posledních 12 měsících jim čelilo 18 % dotázaných organizací v tomto odvětví. Dalšími v pořadí bylo telco – 17 %, finanční služby a doprava a logistika, obojí shodně s 16 %.
V poslední době se přitom objevují zprávy o cílených útocích stále častěji. V září 2013 informovala Kaspersky Lab o kampani Icefog, která se zaměřila na vojenské, telekomunikační, zásilkové a výzkumné organizace v Jižní Koreji a Japonsku. V dubnu letošního roku vydala zprávu o Masce, kybernetické špionáži, která zasáhla oběti v 31 zemích, včetně vlád a vládních úřadů či agentur.
Obecně jsou napadení malwarem hojně rozšířená. V Česku jim ve sledovaném období čelilo 71 % dotázaných firem, což je podstatně více, než je celosvětový průměr (51 %). I když souhrnně způsobují společnostem podstatně větší škody, cílenými útoky jejich autoři získávají mnohem cennější údaje. Citlivá data odcizená během takového útoku navíc mohou firmu poškodit dlouhodobě.
Cílený útok se typicky skládá z několika škodlivých částí, které pracují zároveň tak, aby obešly bezpečnostní opatření napadené organizace, infikovaly její zařízení a odcizily citlivá data. Mohou implementovat unikátní modifikace běžného malwaru nebo zneužít určité zranitelnosti ve firmě. Více informací o předchozích útocích, „zero-day“ zranitelnostech, phishingu a sofistikovaném polymorfním malwaru se můžete dozvědět na stránkách Internet Security Center nebo zhlédnout nejnovější webinář Kaspersky Lab. Více o bezpečnostních řešeních pro firmy, zejména platformě Kaspersky Endpoint Security for Business, naleznete zde.