Čínské vojenské jednotky aktuálně “straší” kolem pobřeží ostrova Tchaj-wan. Ten je Čínskou komunistickou stranou vnímán jako součást velké Číny a jakékoliv myšlenky na samostatnost tvrdě potlačuje. Tchaj-wan přitom jistou samostatností oplývá – má vlastní hlavní město, vlastní prezidentku, vlajku a celkově i lepší vztahy s demokratickým západem.
To jednoznačně ukázala úterní návštěva Tchaj-wanu předsedkyní Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických, Nancy Pelosiovou. Ta hovořila o závazku USA bránit demokracii na ostrově v případě napadení Čínou, ale také o spolupráci amerických firem s těmi tchajwanskými.
Apple a Tchaj-wan
Týká se to i světoznámého výrobce polovodičových komponent TSMC, který nyní dodává čipy i pro Apple a jeho chystané iPhony 14. Apple ale potřebuje, aby TSMC dodalo své výrobky do továren Foxconnu a Pegatronu na území pevninské Číny, kde dojde k výrobě samotných přístrojů. Čína však zavedla nařízení, že žádné přepravní dokumenty nesmí obsahovat zmínku o “Tchaj-wanu”. Komunistická Čína si tak hraje na roli velkého dítěte – budeme dělat, že všechno je prostě Čína, i když není.
Část zásilek, které továrny TSMC již vyslaly do Číny, se tak budou muset vrátit a být znovu poslány s korektními dokumenty. To může výrazně zpomalit výrobu telefonů značky Apple a tedy značně posunout dostupnost na globálním trhu. Tak či tak se očekává, že v první vlně bude iPhonů extrémně málo a ani zdaleka se nedostane na každého.
Informace o tom, zdali třenice mezi Čínou a Tchaj-wanem ovlivní ve finále i cenu nových iPhonů 14, zatím nemáme. Stále platí, že Apple chce uvést 4 nové telefony: iPhone 14 (který má být z většiny vyráběn v Indii, aby nedošlo ke zpoždění), iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.
Zdroj: PhoneArena, @mingchikuo / Twitter