Napětí mezi USA a Čínou stoupá již několik let. Legislativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdě zakročila proti čínským technologiím, zakázala například americkým subjektům spolupracovat a navazovat nové obchodní příležitosti s čínskými technologickými giganty. Nejvíce to odnesl Huawei, který podniká coby výrobce mobilních telefonů, počítačů, ale i v implementaci 5G technologií.
Čínský operační systém
Čína tím pádem nechce zbytečně riskovat a budovat jakoukoliv technologickou závislost na amerických produktech. Tím nejpoužívanějším je však operační systém Windows od společnosti Microsoft.
Podle údajů Statcounter k červnu 2023 je Windows hned druhý nejpoužívanější operační systém (25,5 %), hned za Androidem (53,98 %). Pokud se omezíme pouze na desktopová zařízení, je poměr extrémní: Windows zabírá 81,69 % čínského trhu.
Čínské komunistické vedení proto občanům tlačí operační systém jménem openKylin. Ten staví na Linuxu, respektive na Ubuntu. Podporuje jak sestavy s procesory Intel i AMD, tak menší čipy ARM. Co do designu je od aktuální verze Windows 11 prakticky nerozeznatelný. Také nabízí dolní lištu s aplikacemi, nabídkou „Start“, okna a vlastně všechny prvky, které dobře znají uživatelé Windows.
| Zdroj: CGTN / YouTube
openKylin je zdarma
Systém openKylin Čína původně zamýšlela pro využití ve státní administrativě a armádě. Aktuálně je například využíván v rámci vesmírného programu (CNSA). Důležité však je, že Čína by ráda protlačila openKylin i koncovým zákazníkům, spotřebitelům. Kromě zmíněných PC platforem jej totiž nabízí i pro tablety a hybridní zařízení.
Nejzajímavější na tom je fakt, že openKylin je zdarma ke stažení přímo na webu vývojářů. Nabízí dokonce i anglickou jazykovou verzi, proto si může na svém počítači openKylin vyzkoušet každý.
Trh s tzv. otevřeným softwarem, který nepodléhá žádnému technologickému gigantovi (Apple, Microsoft ani Google) zažívá v posledních letech velký boom, znovu. K nejúspěšnějším projektům open-source patří Mozilla Firefox, e-mailový klient Thunderbird, kancelářský balíček OpenOffice nebo Wikipedie.
Zdroj: The Register, Statcounter