Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Člověk jako mobilní platforma

redakce 13.09.2013

Dr. Genevieve Bellová z Intelu představila na IDF globální vizi mobility a čtyři hlavní lidské požadavky na technologii budoucnosti. Tato technologie musí být plně personalizovaná, má člověka zbavovat zátěže, být při ruce a pomáhat člověku realizovat „své lepší já“. Tyto nápady ilustrovala na chytrém oblečení, energeticky úsporném křemíku a technologii schopné vnímat kontext.

Neexistuje jediná budoucnost mobilních zařízení, nýbrž sedm miliard takových budoucností, prohlásila antropoložka a vědecká pracovnice společnosti Intel Dr. Genevieve Bellová při svém vystoupení na Intel Developer Forum. Ve své řeči zdůraznila, že právě člověk vždy byl a bude onou zásadní mobilní platformou. Na základě této premisy pak ukázala způsoby využití mobilní technologie v průběhu historie. Sloužila například ke zvýšení fyzického dosahu, posílení našich slabých stránek a snadnějšího dosažení vytyčených cílů.

Demonstrace „chytrého oblečení” vyvinutého v berlínském Fraunhoferově institutu pro spolehlivost a mikrointegraci ilustrovala, jak se stále zmenšující technologie jednoho dne ztratí v předmětech a prostorech, s nimiž lidé běžně přicházejí do styku. Například cyklista by na sobě mohl mít bundu s integrovaným elektrickým obvodem, který by v případě brzdění mohl červeně blikat. Tento příklad představuje pouze jedno ze čtyř témat budoucí mobilní technologie. Cyklista si může užívat jízdy naplno, aniž by se musel starat o kontrolování funkce bundy.

Bellová ve svém vystoupení zdůraznila, že Intel a vývojářská komunita musejí překonat představu dnešních mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety, a uvažovat v širší perspektivě, jež bude zahrnovat infrastrukturu, osobní data, místa i lidi. Nejlepší technologie budoucnosti bude brát v potaz úplný kontext a bude nabízet uživatelský komfort šitý na míru. Toto bude naopak utvářet vývoj stavebních kamenů technologie, ať už půjde o čipy, operační systémy, middleware, aplikace nebo

Budoucí mobilní technologie budou vyžadovat podstatně energeticky úspornější řešení, než jaká jsou dostupné dnes. Zařízení začnou lidem lépe rozumět a budou k tomu vyžadovat neustálý přísun dat z úsporných čidel. Tyto možnosti podtrhl i Mike Bell, viceprezident divize nových zařízení, který představil experimentální mikroprocesor poháněný baterií vyrobenou ze sklenky vína. Zařízení dokázalo aktivovat čidla, komunikovat a ovládat pohyb 3D květiny renderované na jiném počítači.

Dalším významným faktorem pro vývojáře aplikací a služeb nabízejících personalizovaný uživatelský komfort bude middleware, jenž zařízením umožní pochopit kontext prostředí, v němž se jejich uživatelé nacházejí. Při demonstraci takové technologie dokázal chytrý telefon poznat, že se dvě mluvící osoby nacházejí ve vzájemné blízkosti, a to na základě průběžného monitorování hlasů slyšených přes mikrofon. Informace byly zpracovány a uživatelům poskytnuta doporučení na služby v jejich blízkosti, například restaurace — tato doporučení by bylo možné upravovat pro pár nebo pro skupiny jednotlivců. Takže jiná doporučení by mohl dostat například člověk, který je doprovázen známými, a jiná lidé, kteří jsou na stejném místě s dětmi nebo kolegy.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme