Před smrtí připravte svůj telefon
Přestože jde o celkem morbidní úvahu – jako prakticky jakékoliv „přípravy na smrt“ – stojí za zamyšlení. Zrovna pokud jde o mobilní telefon, stačí pouze několik málo úkonů a pozůstalým ušetříte hodně práce.
Na první místě byste měli zajistit, aby některá z vašich blízkých osob znala přístupové heslo do vašeho telefonu. Tím to ale jen začíná – díky tomu předáte alespoň přístup k některým datům, jako jsou fotografie, kontakty a podobně.
Sepište nejdůležitější hesla – třeba na papír
Druhým zásadním krokem jsou účty a profily, jako je e-mail, internetové bankovnictví (pokud ho s někým nesdílíte), aplikace vhodné pro investování a samozřejmě sociální sítě. Vám je možná jedno, co se s nimi po vašem úmrtí stane, ale třeba budou vaše děti nebo partner či partnerka chtít tyto účty zrušit. Nebo možná budou chtít pro vaše přátelé a sledující zveřejnit zprávu o vašem úmrtí.
Na místě je vytvořit si seznam nejdůležitějších profilů, účtů, a hesel k nim. Můžete tak učinit „po staru“, tedy s papírem a tužkou, anebo digitálně, například prostřednictvím správce hesel v iOS/Androidu, respektive klíčenkou třetí strany 1Password. To je aplikace, do které si zaregistrujete všechna hesla a máte o nich dokonalý přehled.
V žádném případě se nedoporučuje uvádět hesla a přihlašovací údaje v nešifrované formě do závěti. Nikdy totiž nemůžete vědět, jaké konkrétní osoby mají k této formální písemnosti přístup. Doporučujeme tak chránit svá hesla i po vašem skonu.
Kontakt pro pozůstalost
Uživatelé iPhonů od Applu mají přímo v operačním systému možnost nastavit nouzový kontakt pro pozůstalost. Proces je jednoduchý: zvolíte někoho ze svého okolí jako kontakt pro pozůstalost a jakmile vy zemřete, vybraný kontakt získá přístup k vašim datům.
Může se jednat o fotky, videa, zprávy, poznámky, kontakty, události v kalendáři, ale třeba také zálohám z cloudového úložiště. Co je důležité – ani Apple v tomto případě pozůstalému nepředává vaši klíčenku a přihlašovacími údaji.