Přejít k hlavnímu obsahu

Čtení na víkend: 3000 litrů horké vody denně – stačí vám jen slunce

Josef Mika 19.05.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V rozvojových zemích, kde je infrastruktura slabá a zdroje často omezené, mohou malé jednoduché solární kolektory hrát rozhodující roli. Teplou vodu lze získávat i nezávisle na elektrické síti, pomocí jednoduchých materiálů z hobby obchodu.

Příprava teplé vody je v mnoha rozvojových zemích problém. Domácnosti se při ohřevu vody tradičně spoléhají na paliva, jako je dřevo nebo uhlí. Tyto způsoby zrovna neprospívají životnímu prostředí a jsou také ekonomicky zatěžující pro rodiny. Solární kolektory speciálně vyvinuté pro ohřev vody, nabízejí účinnou a ekologickou alternativu.

Protože průmyslově vyráběné solární kolektory jsou v těchto oblastech často nedostupné nebo příliš drahé, existují různé návody, jak si tyto miniaturní ohřívače postavit sami. Na internetu na indickém YouTube kanálu Desi Ideas & Creativity se ukazuje, jak si může postavit vlastní solární kolektor jen s několika součástkami a jednoduchým nářadím metodou téměř každý sám. Mimochodem, tyto návody na stavbu jsou zajímavé nejen pro rozvojové země, ale můžeme si z nich vzít inspiraci i doma – třeba pro projekt zahradní sprchy s teplou vodou.

Mohlo by vás zajímat

Přídavná skleněná deska funguje jako zesilovač

Video na YouTube začíná vyřezáním dvou půlkruhových dřevěných panelů, které slouží jako boční stěny konkávní vany. Samotná vana je vyrobena z tenkého plechu, který je ohnut kolem bočních stěn a sešroubován. Středobodem systému je spirálovitě stočená zahradní hadice, která je umístěna v ohnisku plechové vany. Vnitřní stěnu vany je ideální pokrýt samolepicí zrcadlovou fólií, která zvýší účinnost solárního kolektoru. Voda proudí z vnější nádrže do solárního kolektoru, při slunečním svitu se ohřívá v četných spirálách (zahradní) hadice a opouští vanu na opačné straně.

Tvůrce videa demonstruje účinnost svého systému pomocí teploměru. Voda, která má v externí nádrži teplotu 18 stupňů, opouští solární kolektor s teplotou 45 stupňů. Účinnost pak lze ještě zvýšit zakrytím otevřené strany kovové nádrže sklem. Skleníkový efekt může dále zvýšit výstupní teplotu o značných 20 stupňů Celsia.

Větší využívání takových miniaturních solárních kolektorů může nejen přispět ke zlepšení kvality života a snížit závislosti na fosilních palivech.

Zdroj: YouTube/Desi Ideas & Creativity


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme