Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Čtení na víkend: Nový exoskelet dodá superschopnosti každému

Josef Mika 11.03.2023

Rychle se vyčerpáte při pěší turistice nebo horských túrách? Řešením by brzy mohl být exoskelet. Projekt hongkongské společnosti Hypershell v současné době láká zájemce na Kickstarteru. Speciální řemenový postroj s karbonovým jádrem má každému přidat výkon celé koňské síly.

Kapitoly článku

Když Steve Rogers poprvé se sérem supervojáka v žilách pěšky pronásledoval zabijáka a získal nadlidskou sílu a rychlost, stále jsme si mysleli, že jde o sci-fi. Mezitím se ukazuje, že by si dnes Kapitán Amerika vystačil jen s exoskeletem.

Zájem o takový exoskelet se zdá být velký: na crowdfundingovém webu Kickstarter se v současné době rozjíždí projekt společnosti z Hongkongu. Hypershell exoskelet připevněný kolem boků svého nositele by měl při pěší turistice, náročném chození v horách nebo sprintu efektivně dodat mnohem větší sílu.

exoskelet3

Exoskelet Hypershell váží podle výrobce cca 1,8 kg, měl by však umožnit až 30 kg. Zdroj: Hypershell

Exoskelet Hypershell: Tělesná aktivita řízená umělou inteligencí

Exoskelet Hypershell váží přibližně 1,8 kilogramu a připevňuje se kolem boků a ke stehnům ambiciózních turistů nebo sportovců. Motor s výkonem 400 W řízený umělou inteligencí rozpoznává pohyby a snaží se podpořit uživatele v jeho aktivitě. V režimu „Hyper“ je údajně možné vyvinout sílu o výkonu celé jedné koňské síly a dosáhnout rychlosti až 12 km/h. Přístroj také pomáhá s těžkými břemeny/zavazadly. Podle výrobce lze kompenzovat až 30 kilogramů.

Oporu poskytovanou skeletem lze variabilně nastavit na bočních ovládacích plochách. Alternativně je k dispozici ke stažení aplikace, která zobrazuje stav baterie a režim provozu, jakož i další údaje, jako je počet ušlých kroků.

Samotné pouzdro je chráněno proti prachu a stříkající vodě (například dešti) podle normy IP54. Exoskelet se dá efektivně složit pro přepravu a baterie lze snadno vyměnit. Podle výrobce vystačí jedno nabití na přibližně 16 mil (necelých 26 kilometrů) - tato hodnota se však pravděpodobně bude lišit v závislosti na podpoře aktivity. Nasazení a opětovné sundání skeletu by mělo trvat asi 20 sekund.

exoskelet2

Abyste měli jistotu, že se vám exoskelet nevybije na cestách, dodává se Hypershell se dvěma vyměnitelnými sadami baterií, které by vám měly vydržet na až 26 km. Zdroj: Hypershell

Vzrušující koncept

I když s exoskeletem Hypershell (zatím) nebudeme létat vzduchem a soupeřit se superpadouchy, už teď je tento koncept slibný. Pokud věříme specifikacím výrobce, měla by nám tato pomůcka usnadnit horské túry i sprinty a povzbudit nás k novým špičkovým výkonům.

Exoskelet bude pravděpodobně zajímavý zejména pro všechny, kterým se tyto aktivity někdy zdají ze zdravotních důvodů příliš namáhavé nebo nemožné. Konstrukce s nastavitelnou velikostí má pokrýt 80 procent velikostí dospělých.

exoskelet41

Pro přepravu lze exoskelet Hypershell také složit a připevnit na batoh nebo uložit do kufru. Zdroj: Hypershell

Na Kickstarteru úspěšný už teď

Na Kickstarteru se na projekt Hypershell z původní cílové částky 10 000 dolarů vybralo již přes 200 000 dolarů. Díky tomu již bylo dosaženo několika milníků, například prodloužení záruky na dva roky nebo zahájení vývoje nabíjecího adaptéru. Konec kampaně je naplánován na 6. dubna 2023.

Ti, kteří projekt na Kickstarteru podpoří už nyní, si mohou zajistit první verze skeletu. Namísto cílové pořizovací ceny 599 dolarů (cca 13 500 Kč) zaplatí pouze polovinu. Jako předpokládané datum dodání se uvádí září 2023.

Protože se však kvalita finálního produktu u projektů na Kickstarteru liší, doporučujeme opatrnost. Zájemci by s nákupem měli spíše počkat. Nicméně koncept je to velmi zajímavý a v propagačním videu přesvědčivě prezentovaný. Jsme na něj zvědaví.

Zdroj: Kickstarter.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud