Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Další globální test IPv6

redakce 19.01.2012

Nástup IPv6 je nevyhnutelný a chystají se na něj snad všichni poskytovatelé internetového připojení. Masivní akci na podporu zavádění IPv6 plánují i provozovatelé největších internetových portálů.

V rámci akce World IPv6 Launch day, naplánované na 6. června letošního roku, se největší světové weby jako Facebook, Google, Yahoo! nebo vyhledávač Bing chystají trvale aktivovat přístup prostřednictvím IPv6.

IPv6 pro 1 % uživatelů

Sedm největších globálních poskytovatelů internetového připojení se zavázalo zpřístupnit IPv6 nejméně jednomu procentu svých zákazníků, využívajících pevné širokopásmové připojení. Podle analytiků může toto jedno procento představovat 3 až 5 milionů uživatelů internetu po celém světě – v závislosti na tom, kolik poskytovatelů internetového připojení se ke globálnímu testu IPv6 připojí. Akce má povzbudit úsilí poskytovatelů internetového připojení při zavádění IPv6.

První světový den IPv6 se konal 8. června loňského roku, ovšem mnoho provozovatelů webových stránek, zapojených do této iniciativy, se následně rozhodlo vrátit k provozu výhradně po IPv4, jelikož celkový objem provozu po IPv6 neodpovídal nákladům vynaloženým na zavedení modernějšího protokolu. Celkový objem internetového provozu po IPv6 se během testovacího dne sice zdvojnásobil, ovšem i tak dosahoval pouze 0,4 procenta z celkového objemu přenesených dat.

Vyčerpání IPv4 adres se blíží

Zájem uživatelů internetu o problematiku IPv6 přivedl na webovou stránku iniciativy World IPv6 Launch day za pouhých 30 minut od spuštění tolik návštěvníků, jako na web loňské akce za celý rok. Stránky nápor návštěvníků neustály a bylo nutné posílit jejich provoz.

Zatím ještě není jasné, kteří konkrétní poskytovatelé internetového připojení a provozovatelé webových stránek a portálů se k letošní akci World IPv6 Launch day připojí. Akci ovšem již nyní podporují výrobci hardwaru jako Cisco nebo D-Link.

Organizace RIPE, která má na starost koordinaci provozu internetu v Evropě, očekává vyčerpání posledních IPv4 adres do konce letošního roku.

Zdroj: www.worldipv6launch.org, Svět hostingu.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud