Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dánsko chce po Microsoftu doplatit na daních miliardu dolarů

redakce 04.03.2013

Za transakce při převodu práv k produktům firmy Navision vyměřilo dánské ministerstvo financí Microsoftu daň, která i s úroky činí více než miliardu dolarů.

Případ sahá do roku 2002, kdy Microsoft převzal dánskou softwarovou společnost Navision, na základě které vytvořil celou novou divizi podnikového softwaru. Microsoft následně převedl práva ke klíčovým produktům Navision na svoji irskou pobočku, ovšem za cenu, kterou dánské ministerstvo financí považuje za zcela neodpovídající skutečné hodnotě převáděného majetku. Jednou z příčin převodu aktiv firmy z Dánska do Irska byly jistě i vysoké dánské daně ze zisku firem. Irská pobočka Microsoftu je pak, kvůli daňové optimalizaci, vlastněna z Bermud a Britských panenských ostrovů, známých daňových rájů.

Dánské ministerstvo financí nyní vypočetlo daň z prodeje práv k softwaru Navision podle ceny, kterou považuje za reálnou, a navrch přidalo i úroky za uplynulých 10 let. Zástupci Microsoftu i dánských finančních úřadů již jednají o tom, jak celou situaci vyřešit.

Divize Dynamics NAV zaměstnává v Dánsku 600 lidí a má roční obrat kolem 10 miliard dolarů, což je více než 7 % z celkových příjmů Microsoftu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud