Přejít k hlavnímu obsahu

Data Wiper 4

Martin Kučera 23.07.2018

Macrorit Data Wiper spolehlivě zlikviduje veškerá data na zvoleném disku či diskovém oddílu tak, aby neexistovala možnost jejich obnovy. ("Plná verze - Chip 08/2018.")

Prodáváte starý počítač nebo jenom nepotřebný pevný disk či jiné úložné médium? Rozhodně byste měli jeho obsah důkladně přemazat.

Z použitých disků, vyhozených do popelnice nebo prodávaných v internetových aukcích, lze s trochou trpělivosti velmi často získat obsah, o kterém si jejich předchozí majitelé mysleli, že je nadobro smazán. Může jít o soukromé fotky, osobní dokumenty nebo další velmi citlivá data, která by se rozhodně neměla dostat nikomu cizímu do rukou. Abyste zabránili takové nepříjemnosti, stačí přemazat obsah disku s pomocí programu Macrorit Data Wiper, který přepíše nepotřebné soubory náhodnými daty. Soubory totiž na disku zůstávají i poté, co je smažete a vysypete z koše, a také i po zformátování celého disku – do doby, než jejich fyzické umístnění na disku přepíšete novými daty. Právě o to se Macrorit Data Wiper postará. Stačí si přitom jen zvolit metodu přemazání a počet průchodů. Pak můžete spustit spolehlivou likvidaci dat.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Plnou verzi programu Macrorit Data Wiper můžete po aktivaci používat bez funkčních a časových omezení, ovšem bez nároku na aktualizace a technickou podporu. Registraci a aktivaci programu je třeba povést do konce září 2018. Běžná cena licence programu činí bezmála 750 korun. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Prvním krokem v programu Macrorit Data Wiper je volba, zdali chcete smazat obsah koše (»Recycle bin«), přemazat prázdné místo na zvoleném disku (»Free space only«) nebo bezpečně smazat celý disk (»Entire drive or disk«). Postupujte tak, abyste si byli vždy naprosto jistí, jaká data se právě chystáte nenávratně zlikvidovat. Volba »Security« umožňuje výběr ze šesti metod bezpečného přemazání dat, lišících se svojí důkladností a s tím související časovou náročností. Velmi pravděpodobně si vystačíte s prvními třemi metodami, používat v domácích podmínkách 35 průchodů mazání je jen pro opravdu paranoidní uživatele. Popis metod najdete v nápovědě. Je celkem jasné, že Macrorit Data Wiper nemůže kompletně přemazat pevný disk, ze kterého je spuštěn operační systém a s ním i samotná mazací aplikace. Pomocí funkce »Bootable media« si ale můžete vytvořit spouštěcí DVD nebo USB flash disk, spustit z něj počítač pak smazat i systémový oddíl pevného disku.

Aplikace je k dispozici i v „přenosné“ podobě, kterou není třeba instalovat do počítače, ale můžete ji spouštět třeba z USB flash disku na jakémkoli počítači, jehož disk potřebujete spolehlivě přemazat. Macrorit Data Wiper umí přemazat celý disk, volné místo nebo jen soubory přesunuté do koše. Použít jej můžete také na externí média, jako jsou USB flash disky a paměťové karty. Vždy ale pamatujte na to, že data přemazaná programem Macrorit Data Wiper opravdu nikdy nebude možné obnovit.

Seznam všech plných verzí v Chipu 08/2018

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme