Přejít k hlavnímu obsahu

Data za bezpečnost? Google zavádí v Chrome rozšířenou funkci ochrany před podezřelými weby – budí ale nedůvěru

Jiří Palyza 20.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V nejnovější aktualizaci prohlížeče Chrome vývojáři zavedli silnou ochranu s podporou umělé inteligence. Je ale extrémně hladová po datech. Kde ji najdete a k čemu je vlastně dobrá?

Kapitoly článku

AI skenuje a vyhodnocuje stránky: data ale proudí do Google

Režim "Bezpečné prohlížení" v Google Chrome jste možná už objevili. Ve výchozím nastavení je aktivován a uživatele chrání před podezřelými a škodlivými webovými stránkami, které už Google zná. Podvodné weby se ale často rychle mění, aby nebyly odhaleny, a často jsou přístupné ani ne deset minut.

Pro lepší zabezpečení si tak můžete volitelně aktivovat režim "Rozšířené bezpečné prohlížení / Enhanced Safe Browsing". Jde o rozsáhlejší ochranu v reálném čase, která ale do Google odesílá mnohem více údajů.

V nejnovější verzi Chrome ji Google vylepšil pomocí funkcí umělé inteligence. Svědčí o tom nový text, který najdete v nastavení prohlížeče, v části "Soukromí a zabezpečení".

Podle popisu se jedná o ochranu v reálném čase, založenou na umělé inteligenci. Google ji konkrétně charakterizuje jako "Ochranu před nebezpečnými weby, stahováním a rozšířeními v reálném čase, která vychází z analýzy dat o vašem prohlížení internetu, odesílaných do Google."

Google posiluje bezpečné prohlížení pomocí AI

Nastavení prohlížeče Chrome a funkce rozšířeného bezpečného prohlížení
info ikonka
Zdroj: Google Chrome / Nastavení
Volitelná ochrana před nebezpečími z internetových stránek je nyní podporována také funkcemi umělé inteligence.

Co přesně ale Google ve funkcích ochrany prohlížení provedl, už nevysvětluje. Dá se předpokládat, že metody strojového učení velmi pravděpodobně použil už dříve. Internetové firmě to umožňuje rozpoznat podezřelé vzorce a varovat před škodlivými weby, které ještě nejsou známé. Podle informací Google se nyní analyzuje ještě více údajů o stránkách a zlepšila se míra detekce škodlivých webů. Údajně by se to nemělo nijak významně projevit na rychlosti browseru.

Funkce vychází z analýzy údajů z prohlížeče, které jsou odesílány na servery Google. Zahrnují URL adresy všech navštívených stránek, ale také "malý výběr obsahu stránek, stažený obsah, aktivity rozšiřujících modulů a systémové informace". V případě uživatelů, kteří jsou v prostředí prohlížeče přihlášení ke svému Google účtu, jsou tyto informace s účtem propojeny. To by mělo zajistit lepší ochranu i v dalších službách Google.

Mohlo by vás zajímat

Poskytovatel prohlížeče také ubezpečuje, že rozšířená ochrana prohlížení chrání soukromí uživatelů. Data jsou v maximální možné míře anonymizována, využívána pouze pro bezpečnostní účely a ukládána pouze na nezbytně nutnou dobu. I přesto je ale spousta uživatelů k této novince skeptická. Možná i to je důvodem, proč Google funkci neaktivoval už ve výchozím nastavení.

Podobnou funkci s podporou AI přidal i Microsoft do svého prohlížeče Edge. Je určena k ochraně před podezřelými a podvodnými weby, ale také zprávami. I tuto funkci je nejprve nutné aktivovat.

Zdroj: Google Blog, Tech Monitor


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme