Bill Gates o umělé inteligenci
Například zkraje února dal rozhovor oficiálnímu zpravodajskému webu Harvardovy univerzity, ve kterém naplno přednesl svou teorii o tzv. svobodné inteligenci (free intelligence).
To v jednoduchosti znamená, že se rozšíří jak přístup k nástrojům umělé inteligence široké mase uživatelů, tak i kvalita samotného strojového výpočtu na pozadí AI. Každý jeden uživatel tak bude mít přístup k velmi kvalitnímu zdroji informací a poznání, který za něj dokáže vyřešit mnoho problémů zcela zdarma, nebo s minimálními náklady – na rozdíl od draze placených profesionálů.

Koho nahradí AI?
Tuto svou myšlenku pak dále rozvedl na dotaz moderátora Jimmyho Fallona v talkshow The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. Zmínil tam, že AI převezme roli mnoha autorit a institucí, které dnes potřebujeme. Například může jít o pracovní mentory a školitele, lékaře, finanční poradce a další.
Na otázku, zdali budou ještě lidé potřeba, 69letý Gates odvětil: „Pro většinu věcí ne. […] Samozřejmě, že si zachováme něco pro sebe. Ale pokud jde o výrobu, logistiku nebo třeba výrobu a pěstování plodin, půjde (s AI) o de facto vyřešené problémy.“
Teorie svobodné inteligence
Zpět ale k jeho teorii o svobodné inteligenci. V tuto chvíli jsme v dost možná jen přechodném stavu, kdy odborníci používají AI coby asistenta, pro ulehčení vlastní práce. V určitou dobu však může dojít ke zlomu, kdy už AI naplno přebere práci tam, kde je to potřeba.
Typické příklady vymyslíte i sami. Například v Česku je v regionech nedostatek praktických lékařů. AI by mohla tuto roli převzít. Takové „lékařské AI“ by pak stačilo jen napsat příznaky vaší nemoci či odeslat fotografii zranění. Okamžitě byste se dozvěděli, jak s nemocí naložit a jakou léčbu zvolit.
Zdroj: Harvard, NBC, Windows Central