Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Digitální kompakt do sucha i do vody

redakce 05.03.2010

Společnost Panasonic představila nový fotoaparát Lumix DMC-FT2, který je určen především příznivcům outdooru a extrémních sportů. Novinka je vodotěsná až do hloubky deseti metrů, přežije pád z dvoumetrové výšky, snese mrazy až do -10°C a neublíží ji ani prach a písek.

Uvnitř robustního těla se skrývá nový procesor s integrovanou technologií Inteligentního Rozlišení a širokoúhlý 28mm objektiv, díky kterému se záběry pod vodní hladinou pořizují mnohem snadněji i tam, kde má fotograf omezené možnosti pohybu. Fotoaparát  obstojně nahradí i videokameru a pořídí videozáznam v HD rozlišení.

Objektiv zvládne 4,6násobné optické přiblížení a snímač zaznamenává pořízené fotografie v rozlišení 14,1 megapixelu. Model FT2 je osazen 28mm širokoúhlým objektivem Leica DC Vario Elmar s 4,6násobným optickým zoomem . Objektiv je složen z deseti prvků a hranolu v osmi skupinách, obsahuje 1 ED čočku a 5 asférických čoček se šesti asférickými plochami. Inteligentní zoom rozšiřuje přiblížení o 1,3násobek při zachování stejné kvality obrazu. K dispozici je i funkce extra optický zoom, která prodlouží rozsah zoomu až na hodnotu 9,8x (při rozlišení 3 megapixely) využitím výkonného 14,1megapixelového CCD snímače.

Nový procesor Venus Engine HD dokáže automaticky detekovat tři oblasti snímku – obrysy, detailně prokreslené oblasti a oblasti jemných přechodů (gradace) – a ty posléze zpracovat do jasnějšího a ostřejšího obrazu. Inteligentní zoom prakticky rozšiřuje poměr zvětšení až na 1,3násobek uváděných hodnot při zachování kvality obrazu a dokonce i při aktivaci digitálního zoomu. U nastavení vysokých hodnot citlivosti ISO se někdy stává, že se při procesu redukce obrazového šumu ztrácí detaily snímku – technologie Inteligentního Rozlišení však dokáže i tyto detaily uchovat. Procesor Venus Engine HD přináší souběžné zpracování obrazových signálů (multitasking) a superrychlou odezvu. Prodleva mezi stisknutím spouště a exponováním snímku je přibližně 0,005 sekundy, takže není problém zachytit i bezprostřední momentky. Extrémní rychlost automatického zaostřování (AF Sonic Speed) dokáže zaostřit na snímaný předmět už v průběhu 0,24 vteřiny (širokoúhlé zobrazení) / 0,28 vteřiny (teleskopické zaměření). Vysokorychlostní procesor má vynikající energetickou účinnost a na jedno nabití akumulátory lze pořídit až 360 snímků.

Kromě videozáznamu v počítačovém formátu Motion JPEG dokáže model DMC-FT2 pořizovat videoklipy i ve formátu AVCHD Lite, který je kompatibilní s televizory a dalšími výrobky spotřební elektroniky. Ve srovnání s Motion JPEG nabízí tento formát téměř dvojnásobnou délku záznamu. Model FT2 je rovněž vybaven funkcí Dolby Digital Stereo Creator, která umožňuje pořizovat i  zvukový záznam ve vysoké kvalitě. I v režimu pro videozáznam je k dispozici výkonný 4,6násobný zoom a funkce iA (Inteligentní Auto). Fotoaparát FT2 má 2,7palcový inteligentní LCD panel s 230 000 body s širokým zorným úhlem a antireflexní úpravou. Jas panelu se upravuje automaticky (celkem má 11 úrovní) v závislosti na intenzitě okolního světla, čímž je zajištěna maximální možná viditelnost za všech podmínek. Velký panel zaručí vynikající úroveň detailu a uživatel má možnost ještě před fotografováním zkontrolovat nastavení automatického ostření.
Lumix DMC-FT2 ve čtyřech barevných provedeních – oranžové, modré, žluté a stříbrné bude v prodeji během března 2010 za doporučenou cenu 10 495 Kč.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme