Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Digitální "zrcadlovky" s malými rozměry

redakce 11.05.2010

Společnost Sony představila nejmenší a nejlehčí foto-video aparáty s výměnnými objektivy a možností natáčet kvalitních HD videosekvencí. Mají rozlišení 14,2 MPix a snímky zaznamenávají pomocí nového senzoru APS HD CMOS Exmor.

Po Panasonic a Olympusu  nabízí malé fotoaparáty s výměnnými objektivy i Sony. Fotografové si tedy mohou užívat skvělé obrazové kvality a rychlých reakcí, na které byli zvyklí jen u digitálních zrcadlovek, i u nových kompaktních přístrojů Sony NEX-5 a NEX-3.
Miniaturizace byla docílena vyjmutím zrcátka z těla přístrojů a použitím digitálního hledáčku, díky čemuž se u typu NEX-5 snížila tloušťka těla v nejtenčím místě na pouhých 24,2 mm (nezahrnuje grip a závit) a u NEX-3 na 25,4 mm (nezahrnuje grip a závit). To je odlité z lehké magnéziové slitiny a podle Sony tak jde o nejmenší a nejlehčí digitální fotoaparát s výměnnými objektivy na světě.
Srdcem obou přístrojů je nově vyvinutý čip Exmor APS HD CMOS s rozlišením 14,2 Mpix. Je daleko větší než senzory u běžných kompaktních fotoaparátů takže s ním lze bez digitálního šumu zachycovat i situace, na které by si troufli jen majitelé poloprofi a profi digitálních zrcadlovek.
Kvalita fotografií i videa je dále podpořena nadupaným procesorem BIONZ, který se stará o rychlé reakce přístroje ať už při stisku spouště nebo při použití autofokusu. Oba dva typy přístrojů dokáží zaznamenat sérii až sedmi fotografií v plném rozlišení za vteřinu.
Nastavení fotoaparátů a zachycené snímky se zobrazují na 7,5cm LCD displeji, který lze natáčet vzhůru a dolů tak, aby byl čitelný z jakékoli pozice při fotografování.
Fotograf má možnost používat celou škálu různých výměnných objektivů, včetně řady skel s typem bajonetu E. Pro každodenní záběry se nejvíce hodí „širokáč“ E 16 mm světelnosti F 2,8 (SEL16F28), který vystupuje minimálně z těla přístroje. Jeho už tak téměř panoramatický záběr lze pak rozšířit pomocí širokých konventorů (čili rybí oko) VCL-ECU1 a VCL-ECF1.
Další z objektivů, je typ E 18-55mm se světelností F/3,5 až 5,6 (SEL1855). Přístroje NEX-5 a NEX-3 budou nabízeny v setech buď s jedním z těchto objektivů, případně s oběma.
Jako další možnost lze zařadit do kitu u přístroje NEX-5 zoomový objektiv E 18-200 mm světelnosti F/3,5 až 6,3 (SEL18200),  který přináší uživateli 11x násobné přiblížení a je vybaven stabilizací Optical SteadyShot s “Active Mode” pro plynulé nahrávání.
K dispozici je též bajonetový adaptér LA-EA1, s jehož pomocí lze nasazovat a používat na nových typech foto-video přístrojů řadu 30 skel a telekonventorů určených pro digitální zrcadlovky Sony ALPHA. U předchozích typů objektivů s A závitem funguje i nadále vše, s výjimkou AF zaostřování.
NEX-5 i NEX-3 jsou jako první přístroje vybaveny a přizpůsobeny pro záznam HD videa 1080i, které se začíná natáčet po stisku zvlášť k tomu určeného tlačítka. Zatímco typ NEX-3 zachycuje HD video se stereo zvukem a komprimuje ho do formátu MPEG4 (vhodný pro ukládání na PC a upload na web), NEX-5 jede ještě dále - video zachycuje a ukládá ve formátu AVCHD.
NEX-5 i NEX-3 mají také funkci Sweep Panorama. Při jeho nastavení stisknete spoušť a pohnete fotoaparátem ať už v horizontálním, či vertikálním směru. Celý pás rychle vyfotografovaných snímků bude elektronicky spojen dohromady tak, že vytvoří panaromatický záběr pokrývající úhel 226 stupňů. Snímek má velikost 23 Mpix, aby byl schopen uchovat všechny detaily záběru.
Přístroje NEX-5 i NEX-3 budou v prodeji během léta 2010.

Sony NEX-5 a NEX-3

 • Rozlišení: 14,2 efektivních Mpix bodů
 • Obrazový senzor: Exmor APS HD CMOS (velikost 23,4x15,6mm)
 • Procesor: BIONZ i
 • Možnost používání dalších objektivů: bajonet typ E (s adaptérem, pouze ruční ostření, neplatí na power zoom skla a telekonventory) Sony ALFA skla, Minolta a Konica Minolta AF objektivy
 • Nastavení citlivosti ISO: ISO 200 - 12800
 • Video záznam: formát AVCHD: max. 1920 x 1080i, 17Mbpsformát MP4: max. 1440 x 1080i, 12Mbps, u modelu NEX-3 formát MP4: max. 1280 x 720 p, 9Mbps
 • Kontinuální sériové snímání: až 2.3 obr. ve vteřině při nastavení rychlostního snímání  (v AF/AE modu)
 • Rozsah digitálního zoomu: 10x
 • Systém autofokusu: Kontrastní AF (nabízí 25 ostřících bodů, bodové vyvážení, nastavování bodového ostření)
 • Měření expozice: Provádí ho hlavní obrazový senzor (nabízí 49-segmentové měření, centrální i bodové měření)
 • Další rozšiřující funkce záznamu: Rozpoznávání tváří; Závěrka reagující na úsměv; Sweep Panorama (3D ready); iAUTO; Auto HDR; Anti Motion Blur Mode; Hand-held Night Shot pro snímání za zhoršených světelných podmínek,
 • Kreativní programy: Standardní, živý, portrét, krajina, západ sluce, černobílý
 • LCD displej: 7,5cm (3”) širokoúhlý XtraFine TruBlack LCD (920k bodů rozlišení), nastavitelný úhel od 80 ◦ nahoru po 45◦ dolů
 • Velikost a váha: 287g (s baterií); 110,8×58,8×38,2mm - minimální tloušťka těla je  24,2 mm (bez přidaného gripu). Model NEX-3: 297g  s baterií; 117.2×62.6×33.4mm  - minimální tloušťka těla je 25,4mm
 • Výstup: HDMI out (with PhotoTV HD and BRAVIA Sync); USB 2.0 Hi-Speed
 • Výdrž baterií: 330 snímků - přibližně (CIPA standard)
 • Záznamové karty: Memory Stick Pro Duo, Pro-HG Duo; SD memory card, SDHC memory card, SDXC memory card
 • Součástí balení je též: ramenní popruh; baterie; nabíječka; USB kabel; výukový CD﷓ROM; Flash
 • Barevné odstíny: černá, stříbrná

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud