Přejít k hlavnímu obsahu

Diskety nevymřely: Japonsko se s nimi loučí až teď, v USA bez nich neumí fungovat

Jakub Fišer 04.07.2024
info ikonka
Zdroj: s j / Unsplash

Dokonce i pamětníci technologické obrody kolem roku 2000 se dnes dívají na diskety jako na expozici v muzeu. Přesto stále existují vyspělé státy, které pod tíhou vlastních regulátorů tato stará datová média používají. Například Japonsko, které konečně v roce 2024 oznámilo zásadní změnu – končí s disketami.

Kapitoly článku

Diskety – technologie stará přes 50 let

Typické diskety začala na konci 60. let vyrábět americká firma IBM jako datové médium nového typu. První diskety měly 8″ velikost a disponovaly úložištěm o velikosti 160 KiB až 1,1 MiB (tehdejším označením, na dnešní poměry jde o 163 kB až 1,15 MB). Později se ujaly větší 5,25″ a 3,5″ diskety s úložištěm až 3 MB. Je třeba poznamenat, že běžná 12Mpx fotografie z telefonu dnes zabírá 2–5 MB.

Diskety zažily svou největší slávu na konci 80. let a hlavně pak během 90. let minulého století. V roce 2000 už se takřka nepoužívaly, v průběhu 90. let je totiž nahradilo médium nového typu – CD-ROM, neboli cédéčko.

Přesto i dnes, v roce 2024, diskety stále někde nachází využití. A tím se myslí původní využití, tedy coby úložné datové médium. Například v očích mnoha vyspělé Japonsko. V létě 2022 oznámila japonská vláda, že plánuje provést masivní digitalizaci státního sektoru, aby občané i úředníci nemuseli používat diskety, CD a další starší média, ale aby byla státní správa ve velké míře dostupná online.

Mohlo by vás zajímat

Japonci končí s disketami

Státní digitální agentura v Japonsku (ekvivalent naší DIA) v polovině června podala finální návrh na zrušení 1 034 regulací, podle kterých data státní sektoru byla uložená na starých disketách. Informovala o tom agentura Reuters. Dne 28. června pak mělo dojít ke schválení návrhu a Japonsko slovy svého ministra pro digitalizaci „vyhrálo válku s disketami“.

Všechna data z nich budou převedena do online prostoru a zhruba 1 900 státní procesorů se tím pádem zrychlí a zefektivní.

Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, diskety i 53 let po jejich nasazení a 20 let po oficiálním konci disket v technologickém světě stále někdo používá. Například sanfranciské metro Muni používá systém řízení vlaků, který využívá software běžící na disketách, a plánuje tak činit až do roku 2030. Americké letectvo používalo nejstarší typ 8″ disket až do roku 2019.

Zdroj: Reuters, ArsTechnica


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme