Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

DMA nese ovoce: vývojáři prohlížeče Brave hlásí prudký nárůst instalací po aktualizaci iOS

Pavel Trousil 14.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Společnost Brave zaznamenala prudký nárůst počtu uživatelů, kteří si její prohlížeč Brave Browser zaměřený na ochranu soukromí nainstalovali do iPhonů poté, co Apple zavedl změny, aby se přizpůsobil novému evropskému Zákonu o digitálních trzích (DMA).

V zájmu dodržení zákona o digitálních trzích (DMA) zavedla společnost Apple v systému iOS 17.4 novou funkci, která uživatele v EU vyzývá, aby si vybrali výchozí webový internetový prohlížeč ze seznamu, který kromě jiných (Edge, Opera, Ecosia) zahrnuje právě i Brave. Tato nová obrazovka vyzve uživatele, aby si při prvním otevření prohlížeče Safari po instalaci aktualizace vybrali výchozí prohlížeč z nabídky, která se liší podle toho, jaké jsou v jejich zemi oblíbené.

Prohlížeče
Uživatelé zařízení s iOS teď mají na výběr. A často tak volí jinou alternativu než Safari.
Zdroj: X, Brave

Aby byl prohlížeč do tohoto seznamu zařazen, musí splňovat určité požadavky, například musí mít v předchozím roce v EU více než 5 000 stažení v obchodě App Store. A pokud má společnost v nabídce několik prohlížečů, může se na seznamu objevit pouze nejstahovanější verze. 

Na obrazovce s výběrem se zobrazí až 11 nejstahovanějších prohlížečů z předchozího roku v náhodném pořadí, včetně prohlížeče Safari. Společnost Apple plánuje tento seznam každoročně aktualizovat na základě nejnovějších metrik.
 

Graf
Brave hlásí od počátku platnosti DMA prudký nárůst počtu instalací.
Zdroj: X, Brave

Společnost Brave poukázala na to, že po aktualizaci došlo v EU ke znatelnému skoku v počtu lidí, kteří si Brave nainstalovali na svá zařízení se systémem iOS. "Proč Apple a Google tolik let ztěžovali změnu výchozího prohlížeče? Protože je to účinný způsob, jak zablokovat konkurenci," napsali z Brave na X.  "Jen se podívejte, co se stalo s instalacemi Brave na iPhonech v EU, když Apple 6. března zavedl novou obrazovku pro výběr výchozího prohlížeče."

Mohlo by vás zajímat

Společnost Brave sdílela na webu X obrázek grafu, který ukazuje počet instalací prohlížeče Brave v systému iOS od poloviny ledna do začátku března. Denní počet instalací se po většinu období pohybuje kolem 7 500 až 10 000. Nicméně 6. března, po vydání aktualizace pro iOS, došlo k prudkému nárůstu instalací, které se vyšplhaly na něco málo přes 11 000.

Mohlo by vás zajímat

Tento prudký nárůst instalací se shoduje se zavedením nové obrazovky pro výběr výchozího prohlížeče na zařízeních se systémem iOS v EU společností Apple. Brave tvrdí, že tento výrazný nárůst uživatelů, kteří si vybrali Brave jako výchozí prohlížeč, je způsoben novou funkcí, kterou společnost Apple zavedla, aby vyhověla požadavkům EU DMA.

"Obhájci monopolů argumentují tím, že monopoly jednoduše nabízejí lepší produkty. Ale jak je vidět, když spotřebitelé dostanou jasný výběr prohlížečů pro iOS, vybírají si alternativy k Safari," poznamenali ve svém vlákně na Twitteru. "Možná proto Google stále neimplementoval nabídku pro výběr prohlížeče v systému Android."

Zdroj: Brave, X, X, Apple, Bleeding Computer
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud