Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dny otevřených dveří GSA

Pavel Trousil 08.10.2015

GSA je první agenturou Evropské unie zaměřenou na poskytování „satelitních služeb“ obyvatelům celého světa. Od roku 2012 sídlí v Praze a nyní zde probíhá akce „Dny otevřených dveří“.

Agentura evropského GNSS – globálního navigačního satelitního systému GSA byla založena v roce 2004 jako oficiální agentura Evropské unie.  Její sídlo se v roce 2012 přestěhovalo z Bruselu do Prahy a jde o zatím o jedinou agenturu Evropské unie, jejíž sídlo se nachází v České republice.  GSA je také první agenturou Evropské unie zaměřenou na poskytování „satelitních služeb“ obyvatelům celého světa.

img-20151008-092356

Hlavním úkolem GSA je zajistit, aby programy evropské satelitní navigace Galileo a EGNOS odpovídaly potřebám uživatelů a aby přinesly ekonomický a sociální prospěch Evropě a zákazníkům po celém světě. Úkolem GSA je zajišťovat provoz, servis, komercializaci i zabezpečení pro tyto důležité programy. Zatím funguje systém EGNOS a satelitní systém Galileo jej bude následovat. Zatím bylo vypuštěno 10 satelitů a celkem jich má být 30. Podrobnosti o systému Galileo se dozvíte v příštím Chipu.

Agentura GSA dnes v podvečer, přesně v osmnáct hodin, zahájí Dny otevřených dveří GSA za účasti českých vládních představitelů, českých poslanců Evropského parlamentu a dalších představitelů na oficiální recepci, jejíž součástí bude slavnostní přestřižení pásky.

img-20151008-093058

Na zítřek (pátek) agentura pozvala na návštěvu školáky ve věku 8 až 14 let. Přivítají zde na šest stovek českých školáků a studentů. V sobotu je agentura otevřena zájemcům všech věkových kategorií aby přišli, poučili se a užili si množství aktivit a workshopů, které jsou zde pro ně připravené. Najdete zde například maketu satelitu Galileo, nebo výstavu "Ženy a dívky ve vesmíru". Pokud máte o návštěvu zájem, najdete ji na adrese Janovského 438/2, Praha 7 – kousek od Strossmayerova náměstí a stanice metra Vltavská.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud