Přejít k hlavnímu obsahu

Dočkáme se oživení mamuta? Firma Colossal získala další miliardy na výzkum

Pavel Trousil 17.01.2025
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences, která pracuje na návratu vyhynulých druhů do přírody, získala dalších 200 milionů dolarů na svůj výzkum. Hodnota firmy tak dosáhla 10,2 miliardy dolarů, přestože zatím nevykazuje žádné příjmy. Mamuta chce oživit už v roce 2028.

Kapitoly článku

Podle technologického webu TechCrunch se společnost Colossal Biosciences soustředí na tři hlavní projekty: oživení srstnatého mamuta, vakovlka tasmánského a ptáka doda. Podle generálního ředitele Bena Lamma společnost již dokončila mapování genomu mamuta a vakovlka a nyní pracuje na úpravě buněk pomocí technologie CRISPR.

Mohlo by vás zajímat

Jako z Jurského parku

V případě mamuta vědci upravují buňky asijského slona, který je nejbližším žijícím příbuzným mamuta. Upravené buňky budou následně vloženy do vajíčka a embryo implantováno do slonice. První oživené exempláře by se mohly narodit již v roce 2028.

Colossal zároveň vyvíjí umělé dělohy pro budoucí generace "znovuzrozených" zvířat. Právě vedlejší technologie vyvinuté během výzkumu jsou pro investory nejzajímavější. Firma plánuje v příštích dvou letech vyčlenit tři samostatné společnosti, včetně jedné zaměřené na umělé dělohy pro léčbu neplodnosti.

Mohlo by vás zajímat

Záchrana ohrožených druhů

Již nyní společnost založila dvě dceřiné firmy: Breaking, která se zabývá rozkladem plastů, a Form Bio, platformu pro výpočetní biologii. Dalším zdrojem příjmů by měla být spolupráce s vládami na ochraně ohrožených druhů a v budoucnu také prodej kreditů biodiverzity, podobně jako fungují uhlíkové kredity.

Zdroj: TechCrunch, Colossal, BusinessWire
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme