Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dotykové ultrabooky mají zajímavá konstrukční řešení

redakce 23.10.2012

Na tiskové konferenci společnosti Intel jsme měli dnes možnost vidět plnou nabídku nových dotykových ultrabooků a tabletů s Windows 8. Nejzajímavější novinky představují konvertibilní ultrabooky, které lze rychlým pohybem změnit v tablet. Problém otočení displeje řeší různí výrobci různými způsoby, takže bylo opravdu na co se dívat a hodně se těšíme na praktické testy.

 

 

 

Společnost Intel a její partneři z řad výrobců mobilních přístrojů dnes představili první vlnu nových ultrabooků, které už nebude ovládat výhradně klávesnice a myš. Konvertibilní ultrabooky a další mobilní zařízení včetně tabletů s procesory Intel totiž disponují dotykovým rozhraním. Právě dotykové ovládání v současnosti představuje podle Intelu nejpreferovanější formu interakce uživatelů s elektronickými zařízeními. V rámci výzkumu trhu provedl Intel experiment a na 60 dní půjčil skupině uživatelů čtveřici zařízení: klasický ultrabook, dotykový ultrabook, konvertibilní ultrabook a tablet. Všechna zařízení byla vybavena systémem Windows 8. Na závěr testu byli účastníci dotázáni na preferovanou volbu: 44 % z nich by si vybralo konvertibilní ultrabook s ovládáním prostřednictvím dotykového displeje, 31 % klasický ultrabook rovněž s dotykovým displejem, 22 % tablet a jen 3 % by volila ultrabook bez dotykového rozhraní.

Do konce roku 2012 se tak v kategorii Ultrabook objeví více než 40 nových zařízení vybavených dotykovým displejem, jež budou představovat výrazný příspěvek v celkovém počtu přibližně 140 ultrabooků s procesorem Intel Core třetí generace – řada z nich bude dostupná i v ČR. Na českém trhu se prostřednictvím firem Asus, Acer, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba již v posledním čtvrtletí 2012 objeví minimálně dvanáct dotykových ultrabooků a osm tabletů.

Na prezentaci nás zaujal i nekonvertibilní, ale nejtenčí ultrabook nové generace Acer Aspire S7 Series (13.3” MultiTouch IPS displej s rozlišením 1920 x 1080, tloušťka: 11,2 mm, hmotnost 1,3 kg, SSD disk). Dále jsme viděli konvertibilní překlopný ultrabook Lenovo IdeaPad Yoga 13 (13.3” MultiTouch IPS displej s rozlišením 1600 x 900 bodů, tloušťka: 16,9 mm, hmotnost 1,54 kg, SSD disk) a vysouvací Sony Vaio Duo 11 (11,6” Full HD MultiTouch IPS displej s rozlišením 1920 x 1080 bodů, tloušťka: 18 mm, hmotnost 1,3 kg, SSD disk). Na předvánočním trhu by se měl objevit i konvertibilní ultrabook Asus Taichi se dvěma displeji (11,6” a 13,3” IPS+, 1920 x 1080 bodů, hmotnost 1,5 kg, SSD disk). K vidění byl i nový klasický ultrabook Samsung Series 9, který bude mít oficiální novinářskou premiéry příští týden. Dále se můžeme těšit na dokovací tablet Acer W510.

Konvertibilitu ultrabooků řeší výrobci různým způsobem – překlopením, vysunutím, odpojením, dvěma displeji a otočením. Překlopení spočívá v tom, že se obrazovka ultrabooku překlopí o 180 stupňů a položí na stůl nebo o 360 stupňů  a z notebooku se stane kompaktní tablet. Jedním ze zařízení, která budou uvedena na trh letos na podzim a jejichž obrazovku lze překlopit, je Lenovo Yoga, které umožňuje překlopit klávesnici klávesami dolů a zvednout obrazovku tak, že slouží podobně jako tablet ve stojánku. Dvě obrazovky obsahuje například Asus TAICHI. Ten má na víku  druhou obrazovku s rozlišením HD a podporou dotykového ovládání, která umožňuje uživatelům používat zařízení se zavřeným víkem jako tablet.Sony Vaio Duo 11 umí vysunout displej do konfigurace ultrabooku a pokud jej chcete nosit v ruce jako tablet, stačí displej zasunout nad klávesnici. Otáčení displeje probíhá buď pomocí otočného kloubu uprostřed pod displejem (Lenovo ThinkPad Twist), nebo pomocí displeje, který se otáčí ve stabilním rámečku (Dell XPS Duo 12). Na trh přijdou i ultrabooky, jejichž displej bude možné odpojit od klávesnice stejně, jak jsme tomu zvyklí z Android tabletů Asus Transformer.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud