Nový typ baterií: draslíko-iontové
Akumulátory na bázi lithia jsou aktuálně nejdostupnější variantou dobíjecích baterií s alespoň dostatečně dlouho životností. Ani zdaleka však nejde o ideál. Tyto baterie mají vcelku omezenou životnost, vybíjí se časem i bez používání, mohou se přehřát a dokonce vzplanout a svou cenou exponenciálně zvyšují prodejní cenu elektroniky.
Nehledě faktu, že mají i výraznou negativní environmentální stopu. Základní prvek – lithium – se těží v Africe, jsou prokázány případy dětské práce, a celková těžba je velmi náročná pro životní prostředí. A pak také stokrát opakovaný problém s recyklací těchto akumulátorů.
Dost možná ale svítá na nové časy. Texaský startup Group1 totiž představil první draslíko-iontovou baterii (KIB) ve válcovém provedení 18650, která je standardem v tomto odvětví. Tato převratná inovace představuje významný milník v hledání udržitelných a nákladově efektivních alternativ k tradičním lithium-iontovým bateriím.
Mohlo by vás zajímat
Jak to celé funguje?
Základem této nové technologie jsou snadno dostupné draselné ionty, které fungují jako nosiče náboje. Baterie neobsahují kritické minerály, jako je nikl, kobalt, měď a lithium, což řeší problémy dodavatelského řetězce a snižuje ekologický dopad výroby baterií. Místo toho využívá běžně dostupné komponenty. Například draslík, kterého je ve volné přírodě více než lithia.
Výrobce, texaská firma Group1, však zmiňuje ještě jednu důležitou skutečnost. Technologie draslíko-iontových akumulátorů je plně kompatibilní se současným výrobním procesem li-ion baterií. To znamená možnost rychlého zavedení bez nákladných přestaveb nebo rozsáhlých úprav, což z ní činí atraktivní možnost pro výrobce přecházející na udržitelnější přístupy.
Podle výrobce aktuálně probíhá testování tohoto typu baterie v praxi. V budoucnu však mohou akumulátory na bázi draslíku najít uplatnění jak v mobilní elektronice, tak v elektromobilech.